Vítejte zpět u dalšího dílu Organizační série - tento týden věnovaného kuchyni a provozu v kuchyni.
Dnešní díl jsem avizovala jako díl přirovnaný k srdci domova. To je časté přirovnání - a právem. V kuchyni se scházíme u stolu a trávíme v ní nemálo času přípravou jídla pro sebe a svoje nejbližší. Trend poslední doby je navíc (naštěstí ) takový, že se kuchyně stávají rovnocennou obývací zónou, nejde už oddělené pracoviště služek a kuchařek jako v dobách buržoazních, na které pak volně navázali soudruzi architekti s úzkými panelákovými nudlemi a charakteru čajových kuchyněk, které měly původně sloužit spíš jen k ohřívání polotovarů (plnohodnotnou stravu měly zajišťovat závodní jídelny, žena měla totiž ovládat stroje, řídit kombajny, posilovat socialismus a budovat světový mír).
Dnešní kuchyně už jsou naštěstí praktičtější, přibyla spousta báječných technologií a vychytávek, bývají ergonomicky uspořádané a také jsou často propojené s obývacím pokojem, což ale znamená, že jakýkoli nesoulad (pokud nechci říct rovnou nepořádek) působí dvojnásob rušivě.
Bez ohledu na svoji velikost bývá kuchyně vždy rozdělena do 6 zón podle svojí funkce:
- přípravná zóna - místo, kde krajíte, sekáte, řežete, mixujete, mažete atd.
- varná zóna - sporák, trouba, mikrovlnka
- mycí zóna - dřez, odkapávací plocha, myčka
- potravinová zóna - lednice a spíž, skříňky a výsuvy s potravinami
- skladovací zóna - skříňky a šuplíky, ve kterých skladujete nádobí a náčiní a také čistící prostředky, čisté utěrky a ručníky
- stravovací zóna - místo kde stolujete, někdy je oddělené
Profesionálové z kuchyňských studií dokáží poradit s ergonomií a intuitivním uspořádáním zón tak, aby všechny procesy byly co nejplynulejší, nenachodili jsme zbytečně kilometry navíc a práce v kuchyni byla radost.
Jak je tedy - krucipísek - možné, že se něco zvrtne a časem to dojde sem?
www.harperimpulseromance.com |
1000waystohelptheworld.com |
www.theartofdoingstuff.com |
mandarinmama.com |
www.wltx.com |
Pro začátek si naordinujeme nenáročnou léčebnou kúru ve stravovací zóně:
Pokliďte jídelní stůl, odstraňte z něj všechny předměty, které nesouvisí se stolováním: všechnu došlou poštu, noviny, psací potřeby a další. Otřete a doplňte slánku, pepřenku, případně jiná dochucovadla, nezapomeňte na ubrousky a párátka, pokud je míváte na stole. Omyjte jídelní podložky a vyměňte ubrus.
Výměnu ubrusu si napište do týdenních rutin, pokud nenastane nějaká nehoda a nebude to potřeba dříve. Stůl odteď udržujte prázdný, podložky otírejte denně a do denních rutin zaneste i denní zametání kuchyně (i pod stolem) po večeři, ať váš den ráno začne příjemněji, než šlápnutím bosýma nohama do drobků. Šikovné je mít v kuchyni za tímto účelem po ruce koště, lopatku a smetáček, nebo příruční vysavač, aby takové zpacifikování drobků bylo záležitostí vteřin a nemuseli jste nikam odbíhat.
V úterý budeme pokračovat, těším se na vás :)
ááá, dlouho odolávám pocitu "bordelu" v kořeních :)tak, snad se mi to zadaří konečně uspořádat (a nebudu mít kila bobkového listu :D )
OdpovědětVymazatNa toto sa chystam uz dlho ... uz od nastahovania, teda 2 roky :D ale kedze pribudli dve bosorky medzitym, dam sa do toho az teraz, ale aspon viem, co a ako pouzivame :) inak, neodolala som a kupila som si uz nejake nadoby do spajzovej skrine, predbieham viem, ale trosku radosti neuskodi :) a s tym korenim je to pravda, moj muz kupuje korenie castejsie ako chlieb :D :D
OdpovědětVymazatUspořádání naší kuchyně je nesmírně důležité. Kvalita jídel závisí na tom, jak to děláme.
OdpovědětVymazat