neděle 16. října 2016

Podzimní plán - 10 týdnů do Vánoc

Vítejte u dalšího dílu letošního podzimního plánu!

Do Vánoc zbývá celých 10 týdnů.

Tento týden jsou před námi stěžejní úkoly:

 • v rámci (třeba) úterního dne plánování si doma ujasněte, jak, kde a s kým budet trávit vánoční svátky a Silvestrovskou noc. Budete doma, na chalupě, na horách? Sami doma s nejužší rodinou a vaše plány nepřesáhnou krmení racků na Náplavce, nebo to budete chtít rozjet s přáteli někde na horách? Co na Štěpána nebo na Boží hod? Budete u rodičů či příbuzných? Nebo oni u vás? S kým se budete chtít určitě potkat a komu se naopak vyhnout? Budete potřebovat hlídání dětí? Udělejte si plány a zaneste je do svého kalendáře, proveďte potřebné včasné rezervace a zajistěte si na tuto dobu volno ze zaměstnání, je-li třeba. Informujte o svém záměru všechny lidi, kterých se předběžný plán týká (které chcete pozvat), aby mohli udělat totéž (rezervace jízdenek nebo dokonce letenek, nahlášení dovolené v zaměstnání atd.).

 • minulý týden jste si vytiskli tabulku s nápady a tipy na dárky. Tento týden můžete navázat na další krok a tím je zahájení objednávání a nákupů prvních vánočních dárků. Začněte přirozeně těmi, jejichž dodání bude trvat delší dobu: nákupy ze zahraničí nebo zakázková výroba. Pro lepší kontrolu nad celkovým stavem si můžete vytisknout TUTO TABULKU a postupně odškrtávat.

 • pokud nemáte jasno v dárkách pro děti, je třeba vymámit z nich, co by si přály najít pod stromečkem. Je velmi ošidné začít s tím tak brzy, čím dříve totiž začneme, tím déle budeme poslouchat "kdy už ten Ježíšek přijde...?" a "Kolikrát se ještě vyspím...?". Ale nedá se svítit. Budeme se muset obrnit trpělivostí a dětem vysvětlit, že dopis bude putovat vééélmi, vééélmi daleko, proto je potřeba psát dlouho dopředu (u mladších dětí to zabírá). U této kategorie dárků je potřeba začít opravdu s předstihem, zvláště, pokud jde o nějaké horké novinky. Není nic horšího, než pekelně obehraná větička "Zboží je dočasně nedostupné", nebo prodavačova hláška "přijďte po Vánocích...". Já mám v živé paměti shánění jedné konkrétní varianty Roboryby před čtyřmi lety, a díky, stačilo, never more! 
 • totéž platí i pro tipy na dárky pro příbuzné a přátele, zejména pokud jde o děti. Nahoďte udičku včas a také si vzájemně stanovte nějaké dárkové limity, ať předejdete pozdějším rozpakům nebo napětí.

Doma
 • proveďte sezónní debordelizaci koupelnové skříňky s kosmetikou. Vyřaďte z ní letní kosmetiku včetně dekorativky: různé opalovací přípravky, bronzery a tmavší odstíny makeupu, ochranné spreje na vlasy, letní stíny, rtěnky a další věci, které v zimě k neopálené pokožce nepoužíváte a můžou zimu přečkat v nižších poličkách, nebo uložené v krabici úplně  mimo koupelnu. Podívejte se rovnou na dobu spotřeby, část věcí už může být na jaře prošlá a zbytečně by vám zabíraly místo ve skříňce, proto je vyhoďte rovnou. Kvalitní opalovák na obličej na horské slunce si samozřejmě ponechte. Skříňku také vytřete od prachu a nečistot, přerovnejte obsah a máte zase na dlouho hotovo.

 • v nejbližším nadcházejícím termínu (pondělí?) převlékání postelí otočte matraci. Některé mají přímo letní a zimní stranu, v každém případě je třeba ji přehodit. Pokud na noc moc netopíte, je i nejvyšší čas na zimní teplejší lůžkoviny (a vyprání a uložení těch letních).

 • zajistěte revizi kotle a karmy. Stejně jako je tomu u komína a kamen, obojí je nutno jednou ročně zkontrolovat a před zimou je to nejjistější, zvláště u karmy, kde hrozí otrava CO.

Auto
 • příští týden (9 týdnů do Vánoc) budeme sjednávat termín na přezutí kol a předsezónní servis. Tento týden proto zkontrolujte stav (hloubku vzorku) u vašich zimních pneu a případně se poohlídněte po nových (pozn.: pokud je máte uskladněné v servisu, pak toto přeskočte, o nevyhovujícím vzorku by vás technik informoval už na jaře a neuskladňoval by je).
 • ještě před návštěvou servisu nalejte do ostřikovačů zimní směs a zkontrolujte stav stěračů, aby dobře stíraly a přiléhaly ke sklům, pokud jezdíte, nenechávejte to až na servis na přelomu měsíce, počasí bude čím dál nepříznivější.


Tak šup do toho. Rozdělte si doma s partnerem kompetence, naporcujte si úkoly do jednotlivých dní celého týdne a těšte se z postupně odškrtávaných položek. 

A taky na příští týden a úkoly spojené s 9. týdnem do Vánoc! :)

Mějte se úžasně! :)

5 komentářů:

 1. Mám jen poznámku, u karmy nehrozí otrava CO2, nýbrž CO - oxidem uhelnatým. Lída

  OdpovědětVymazat
 2. Na mou duši, máte pravdu, díky za opravu! CO2 máme za okny, aspoň my z těch měst ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že CO2 máte i před oknem , i já z vesnice :D

   Vymazat
  2. Dobře, před oknem třeba sodastream a akvárko, ale ty bych nestavila do jedné roviny s emisemi CO2 za oknem :D

   Vymazat

  3. Dýchacia sústava
   Funkcia: výmena plynov medzi organizmom a prostredím (vdychujeme O2 a vydychujeme CO2 + vodná para)

   zdroj: http://www.oskole.sk/wap/index.php?id_cat=31&year=7&new=10810

   Vymazat

Děkuji za váš komentář :)