neděle 19. června 2016

FlyLady na týden 20. - 26.6.

Tento týden jsme v oblasti ložnice
Návyk měsíce - správný pitný režim
Každý den začínáme ranní a končíme večerní rutinou 


ikea.com

PONDĚLÍ 20.6.

Úkoly tohoto dne
 • Vyměňte povlečení (kromě ložnice)
 • Vyhoďte starý tisk, katalogy, letáky 
 • Vyleštěte zrcadla a dveře
 • Utřete prach
 • Vyluxujte všechny podlahy
 • Vytřete podlahy
 • Vysypte odpadkové koše

Začneme citátem klasika: "V chalupě musí být pořádek, řekla babička a kopla hovno pod postel". 
Ano, místo pod postelí je oblíbený úložný prostor - tam se toho vejde! Takže tento týden začneme první misí právě zde: navážeme na debordelizaci, kterou jsme dělali přesně před měsícem a možná nestihli dodělat, nebo se tam zase něco ocitlo. Natáhneme si minutku a vyklízíme vše, co do prostoru pod postel nepatří.*********************************************************************************

ÚTERÝ 21.6.

Úkol tohoto dne   
V úterý se vždy věnujeme především plánování:

 • jídel k uvaření na příští dny, bereme v potaz vše sezónní a levné
 • plánování aktivit s rodinou nebo přáteli
 • objednání k lékařům, zubařům, kontrola zásob dlouhodobě braných léků
 • plánování všeho pojícího se ke konci školního roku (oslava, dárek pro paní učitelku atp.).
 • cokoli vás napadne
Úterý je také o zábavě a regeneraci sil. Až budete hotovi s povinnostmi, dopřejte si nějakou příjemnou oddychovou aktivitu, která je ve vašich možnostech.

Misí tohoto dne: pokračujeme prací v zóně 4, kterou je ložnice. Včerejší mise byla pod postelí, dnes bude na posteli. Dělejte cokoli, co je zde třeba: někdy nevyužitá část postele slouží jako odkládací místo pro prádlo k vyžehlení, nebo tam leží sbírka čtiva, případně na posteli může být něco odloženého ze včerejší mise - pak je tedy vhodná příležitost udělat pořádek, jinak převlékáme, větráme lůžkoviny, vypereme přehoz, cokoli je potřeba a stíhá se v limitu 15 minut!


*********************************************************************************

STŘEDA 22.6.

Úkoly tohoto dne
Středa je ve znamení boje s prokrastinací. Tento den se zabýváme věcmi, které máme sklon odkládat a nechávat zajít daleko.
Například:

 • vracení půjčených knih a věcí
 • nejrůznější reporty
 • dotažení rozdělaných prací
 • poplacení složenek 
 • úřední záležitosti
 • telefonáty, do kterých se nám jindy nechce 

Mise dne: dnes uklidíme prostory po levé straně postele - půjde patrně především o noční stolek a vše, co se nachází nalevo: parapety, komody, nebo bezprizorní komínky. Vyklízíme a vracíme na místo vše, co sem nepatří.


*********************************************************************************

ČTVRTEK 23.6.

Úkol tohoto dne
Čtvrtky obvykle navazují na středeční antiprokrastinaci a bývají dnem, který věnujeme pochůzkám, nákupům, cestám do čistíren a opraven, dotahujeme do konce vše, co jsme včera nestihli, abychom to před sebou netlačili další týden.

Mise tohoto dne: dnes budeme opakovat včerejší misi, tentokrát samozřejmě po pravé straně postele. Žádné podvádění a přesouvání věcí zase nalevo! ;)
 
*********************************************************************************

PÁTEK 24.6.

Úkoly tohoto dne
Jako každý pátek nakoukneme do kabelky; vyhodíme papírky od žvýkaček a účtenky, vylovíme vypadlé mince, vyklepeme drobky, doplníme zásobu kapesníčků, žvýkaček, pomád na rty atd. a stejný pořádek uděláme i v kufru a interiéru našeho auta - pryč s kelímky, láhvemi, ubrousky a prošlými parkovacími lístky. 

Máme před sebou poslední misi týdne. Vyklidili jsme prostory pod postelí, na ní, po obou stranách a nyní nás čeká místo v nohách postele. FlyLady vychází z toho, že v USA je v tomto místě zpravidla umístěná lavice, někdy s úložným prostorem, někdy bez, která slouží na odkládání přehozů a polštářků a svádí i k odkládání prádla nebo knih. Nezávisle na tom, zda tento zvyk do vaší ložnice dorazil či nikoli, věnujte se prostoru před postelí, může tam být komoda, němý sluha nebo police, kde by se rovněž mohly najít nějaké hromádky nebo pozůstatky ranního spěchu, kdy není úplně čas ani nálada vracet hned vše na své místo. Pokud se tam proto něco najde, je to vaše dnešní a úplně poslední mise tohoto týdne! :)

*********************************************************************************

SOBOTA 25.6.

Den pro rodinu. A taky pro koníčky, doufejme, že i koupání a slunění (a galeje na zahrádce a zavařování, že?). Každopádně je škoda sobotu obětovat nějakému velkému uklízení!


*********************************************************************************

NEDĚLE 26.6. 

Den odpočinku. V rámci sebezáchovy si vyhradíme alespoň chvíli pro sebe a odpočíváme; vše, co nám zase trochu dobije baterky, je povoleno! ;)

****************************************************************************

7 komentářů:

 1. No jo,ale tohle vše naplánované na pondělí v 2 patrovém rod. domě přece nemůžu stihnout:-((

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to třeba stíhám - do 2 hodin mám hotovo. A to u toho ještě myju obě koupelny a záchody ;-) Jde o to mít dobrý systém, málo věcí, které by zavázely při stírání, utírání prachu, atd. Ale jde to určitě i rozfázovat a udělat každý den něco. Jo a mimochodem mi přijde, že jednotlivé mise jsou čím dál tím jednodušší - tím jak se vše uklízí opravdu pravidelně, tak já se třeba tenhle týden budu asi nudit ;-)

   Vymazat
  2. mám týden rozfázovaný a jsem stejného názoru, je to čím dál lehčí, ale co víc když vím co ten den dělám dokonce se těším :-)

   Vymazat
 2. S tím pondělkem je to pořád dokola, vyděsí každého nového příchozího ;)
  Jak píše Míša, jde to, časem se to dokonce zrychluje, mise jsou jednodušší, je to opravdu vyzkoušené, jen se toho nebát dopředu.
  Základem je ten terén - v otevřených poličkách se spoustou vystavených předmětů může trvat utírání prachu opravdu dlouho, totéž platí pro zastavěnou podlahovou plochu, neustálé nadzvihávání a přesouvání věcí vás bude strašně zdržovat a vyčerpávat.
  Dále neprovádějte úklid příliš pečlivě, nejde o hloubkový úklid, kdy musíte každému vystavenému andílkovi oprášit všechna pírka na křidýlkách ;) Utřeme plochy, kam dopadá prach, to jsou televizní stolky a televize, povrchy komod a stolků, parapety, police a konec, rámečky obrazů, stínidla světel atd. - na to dojde řada jindy, uvidíte.
  Dveře nemusíte leštit celé, ale otřete oťapaná místa kolem kliky, otisky na výplních a zrcadlech, nemusíte každý týden leštit ze štaflí zrcadlovou skříň v ložnici po celé ploše!

  Tak jdeme na to! ;)

  Michaela Šmídová: přesně tak, i to rozfázování jde, to je dobré řešení pro ty, kteří pracují a ta hodinka a půl v kuse je pro ně najednou - a zvlášť při pondělí - velké sousto.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fidorko, prosím, psala jsem dotaz k článku "ranní a večerní rutina", ale stále bez odpovědi�� Děkuji�� Iva

   Vymazat
 3. Ivo, omlouvám se, mně ty komentáře chodí do mailu a ten si to zase dost svérázně sortuje, takže hodně končí ve spamu a občas něco takhle úplně uteče.
  Už jsem to dohledala. Rutiny kolem dětí sepíšu do samostatného příspěvku, v komentářích to pak zapadne a to by mohlo zajímat víc lidí, tak to stojí za samostatnou kapitolu ;) Díky za námět!
  Fi

  OdpovědětVymazat
 4. Je fakt, že čím míň věcí, tím líp se uklízí.
  Pokud se podívám na fotky z před deseti lety divím se, kolik věcí jsem tu měla.
  Říkám si, jak se mi to mohlo tolik líbit. Asi jak s každým rokem navíc je znát únava a člověk nemládne- koukám spíš na praktičnost a snadnost úklidu. Moc toho tedy nevyhazuju, dávám to do krabic a popíšu, dobré je i datum ( čas letí a ani se to nezdá a dva roky jsou jako nic) a na půdu, pořád je ve mě- co kdyby se to hodilo.
  No, možná, až budu vyklízet půdu, prostě vyhodim ty zaprášené krabice :-)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za váš komentář :)