neděle 10. ledna 2021

FlyLady 11. - 17.1.

Tento týden jsme v oblasti koupelny a prádelny
Návyk měsíce - udržovat čistý dřez
Každý den začínáme ranní a končíme večerní rutinou

 

 

PONDĚLÍ 11.1.

Úkoly tohoto dne
 • Vyměňte povlečení*
 • Vyhoďte starý tisk, katalogy, letáky 
 • Vyleštěte zrcadla a dveře
 • Utřete prach
 • Vyluxujte všechny podlahy
 • Vytřete podlahy
 • Vysypte odpadkové koše

První misí tohoto týdne je vyhodit v koupelně všechny prázdné obaly od gelů a šampónů, odstranit zbytečnosti z okrajů vany a připsat na nákupní seznam vše potřebné k dokoupení. Pozdě bycha honit, když stojíte pod proudem vody, třesete s láhvičkou, přemlouváte ji, aby vydala jednu jedinou poslední dávku, ale ona jen výsměšně prdí naprázdno...pfrrr!

Druhá mise je v prádelně, resp. v místě, kde máte pračku (a sušičku). Udělejte totéž, co v koupelně - vyhoďte prázdné obaly od pracích prostředků, sesypte nebo slejte zbytky (pokud to obsah dovolí, hezky pěkně svůj k svému, to dá rozum!). A připište si docházející položky na seznam.

* Frekvence převlékání povlečení je u programu FlyLady opravdu každý týden. Je to správné, nebo je to přehnané?  
Nerozčilujte se a zařiďte se podle sebe a svých potřeb :) Ale pravdou je, že v každé posteli se usazuje mikrobiologický materiál a zapomeňte na mýtus, že přehnaná čistota škodí. Plísně a roztoče naopak imunitní systém oslabují a podněcují vznik alergií a zánětů.
Při výběru správného intervalu vemte v potaz váš životní styl a další okolnosti. Někdo se potí více, někdo méně, někdo má mastnější pleť i vlasy, nebo používá kosmetické přípravky, které jsou mastnější a na povlečení ulpívají. Někdo se sprchuje večer před spaním, jiný zase ráno před prací, někteří se o postel dělí s dětmi nebo domácími mazlíčky, v některých zemích se lidé doma nepřezouvají. Chápete, co tím chci říct? V některém případě je týden naprosto na místě, v jiném stačí frekvence jednou za dva týdny. Osobně se přikláním k tomu, že v našich podmínkách stačí tento delší interval. Ale 30 a více nocí v jednom povlečení je už moc. :)

********************************************************************************

ÚTERÝ 12.1.

Úkol tohoto dne   
V úterý se vždy věnujeme především plánování:
 • jídel k uvaření a nákupy 
 • plánování aktivit s rodinou nebo přáteli na víkend a příští dny (oslava výza, také jarní prázdniny se blíží!)
 • objednání k lékařům, zubařům, kontrola zásob dlouhodobě braných léků
Úterý je také o zábavě a regeneraci sil. Až budete hotovi s povinnostmi, dopřejte si nějakou příjemnou oddychovou aktivitu, která je ve vašich možnostech.

Mise tohoto dne: kdy jste naposledy probrali komínky s ručníky, ručníčky, osuškami, předložkami, žínkami a kosmetickými ubrousky a vyřadili nepoužívané a roztřepené kousky, aby nezabíraly místo? 
Vyperte také koupelnové předložky a koberečky. 


V prádelně: pokud máte volně stojící spotřebiče, pak nakoukněte za pračku nebo sušičku, jestli tam nezapadl nějaký drobný kus oděvu, např. osiřelá ponožka a rovnou tam odsud vyluxujte chomáčky prachu. Textilní prach je jejich nejlepší stavební materiál: do dvou týdnů je z něj kopie dobře živené myši a to nejen co do vzhledu, ale i reprodukční schopnosti! ;)


********************************************************************************

STŘEDA 13.1.

Úkoly tohoto dne
Středa je ve znamení boje s prokrastinací. Tento den se zabýváme věcmi, které máme sklon odkládat a nechávat zajít daleko. Například:


 • vracení půjčených knih a věcí
 • nejrůznější reporty
 • dotažení rozdělaných prací
 • poplacení složenek
 • úřední záležitosti
 • telefonáty, do kterých se nám jindy nechce 

Mise tohoto dne: dnes se v rychlosti vyhází a přerovná dekorativní kosmetika. V ranním spěchu někdy nebývá čas vše vracet na místo, tak to uděláme právě dnes, aby nás v příštím ranním fofru nevytáčelo, že nemůžeme najít řasenku (kterou pak jindy najdeme mezi lesky na rty). Vyřaďte prošlou kosmetiku a také vše, co už je úplně out - takové ty "velikonoční" osmdesátkové modré stíny, oranžová rtěnka, fialová řasenka. ;)

V prádelně: spárujte single ponožky, které máte uložené stranou už od minula a pokud se nezadaří, vyhoďte je nebo zužitkujte jinak.*********************************************************************************

ČTVRTEK 14.1.

Úkol tohoto dne
Čtvrtky obvykle navazují na středeční antiprokrastinaci a bývají dnem, který věnujeme pochůzkám, nákupům, cestám do čistíren a opraven, dotahujeme do konce vše, co jsme včera nestihli, abychom to před sebou netlačili zase další týden.

Mise dne: den pochůzek zkombinujeme s návštěvou drogerie a nakoupíme vše, co je doma potřeba: zubní pasty, sprchové gely, šampóny, nová mýdla, papírové utěrky a hlavně toaletní papír. Nic neochromí chod domácnosti tak, jako jeho absence!


Totéž platí i pro prádelnu: dokoupit a doplnit prací prostředky. Nejen prací prášek; podívejte se, jestli nepotřebujete taky aviváž, sodu nebo jiný přípravek na změkčení vody, na předpírku, žlučové mýdlo na ošetření skvrn, gel na jemné prádlo, vlnu, ubrousky do sušičky, zkrátka vše, co k praní potřebujete.


*********************************************************************************

PÁTEK 15.1.

Úkoly tohoto dne
Jako každý pátek nakoukneme do kabelky; vyhodíme papírky od žvýkaček a účtenky, vylovíme vypadlé mince, vyklepeme drobky, doplníme zásobu kapesníčků, žvýkaček, pomád na rty atd. a stejný pořádek uděláme i v kufru a interiéru našeho auta - pryč s kelímky, láhvemi, ubrousky a  parkovacími lístky.

Mise dne: na závěr týdne umyjeme umyvadlo a vanu. Trochu jedlé sody nebo tekutého písku na měkkou stranu houbičky, přejet, opláchnout!

V prádelně otřeme pračku (sušičku). Na ně se práší stejně jako na každý jiný předmět v domácnosti a zaslouží si svoji péči, kamarádky naše! Stačí vlhký hadřík, s přípravky opatrně kvůli nápisům na panelech a ovládacích tlačítkách.

Paráda, pro tento týden všechno hotovo! :)

*********************************************************************************

SOBOTA 16.1.

Den volna pro rodinu. Každou sobotu trávíme volný den s našimi nejbližšími a především dětem vynahrazujeme naše týdenní uspěchané tempo.

*********************************************************************************

NEDĚLE 17.1.

Další den volna, den regenerace.
Stále ještě pokud možno nepracujeme, najdeme si čas na své záliby, obnovu sil a péči o tělo i duši.

2 komentáře:

 1. Naprosto souhlasím s 14 denní lhůtou, zejména teď, když my - důchodci - v době pandemie, kromě jednoho nákupu týdně, nikam nechodíme.

  OdpovědětSmazat
 2. Mám pracku a susicku každou v jiné místnosti :D to bych měla uklizeny skoro cely byt hned :D

  OdpovědětSmazat

Cením si každého milého komentáře a čtenáře blogu ♥
Prodejcům proto děkuji, že neobtěžují ostatní vkládáním "komentářů" s linky na úplně nerelevantní produkty, kterým chtějí dělat reklamu. Takové okamžitě mažu a nahlašuji jako spam.