úterý 1. ledna 2019

Návyk měsíce ledna: udržovat čistý dřez

Nový rok, nový restart, návrat k základům.

Je ráno, nový den před vámi. Jdete si dělat kávu a připravovat snídani a svačiny pro rodinu; postavíte se k dřezu a pracovní ploše nalevo, nebo napravo? ;)

Vycíděním dřezu celá tahle věc začíná a čistý dřez je denní realitou každé ostřílené FlyLady. Ale jelikož většina z nás nemá křídla ani svatozář a máme svoje krize a slabší chvilky (což je nyní po období svátků, volna a času jiných priorit celkem normální), malý restart základního návyku může právě teď přijít vhod.

Pokud tedy váš dřez potřebuje očistnou lázeň a vaše morálka zase trochu podpořit, nebo pokud jste v programu FlyLady úplně noví, pusťte se do stěžejního úkolu, na kterém FlyLady velmi lpí.

Začněte důkladným vyčištěním vašeho dřezu. Zašpuntujte a napusťte dřez horkou vodou až po okraj a vlejte do lázně zhruba hrnek Sava nebo Domestosu (tuto metodu nepoužívejte na smaltované a jiné choulostivé povrchy, je určena a velmi účinná hlavně u nerezu). Nechte odstát asi hodinu, pak vypusťte a důkladně opláchněte. Následně povrch vydrhněte jemným tekutým pískem a opět důkladně opláchněte. Nakonec postříkejte přípravkem na leštění oken a vytřete utěrkou dosucha. 

Pokud se vám příčí používání chemie nebo váš dřez není v úplně špatné kondici a chemii nepotřebuje, použijte pouze pastu umíchanou z jedlé sody a citrónu.

Tak. Váš dřez je nyní absolutně čistý a stojíte na nové startovní čáře v jeho údržbě. Odteď jej po každém použití opláchněte a večer ho v rámci večerních rutin vytřete utěrkou dosucha a do lesku včetně baterie, a zůstane čistý napořád. Nezapomeňte efekt podpořit častým praním a výměnou hadrů, houbiček a utěrek.
Pravidelnou péčí předcházíte nánosům vodního kamene v podobě nevzhledných kapek a map na dně dřezu, špinavému lemu po obvodu, zaneseným mřížkám v odpadu, opatlané baterii a mokrému zatuchlému hadru na dně.

Garantuji vám, že ranní příchod do kuchyně a pohled na prázdný, čistý a naleštěný dřez vám bude dělat zvláštní radost, startovat morál a udržovat motivaci ve vašem konání. Mám ten efekt a pocit až úchylné spokojenosti při vkročení do kuchyně na sobě osobně vyzkoušený a mnohokrát potvrzený ze strany přátel a čtenářů!

Pusťme se do toho. Zářivý dřez, úsměv, i celý příští rok!

Fi

7 komentářů:

 1. Děkuji za typ s tou pastou ze sody a citronu,dřez se leskne jako nový ;)

  OdpovědětSmazat
 2. Pred tyzdnom som si dala posielat tieto spravy 😃 a včera som vydrhla drez do čistulinka (granit biely 🤦🏻‍♀️) a dnes rano tento mail paraaada 😍😁 dikyyyy pekny deň, Maja

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to je šestý smysl! :) Ať se dřez i Vy držíte! :)

   Smazat
  2. Pekny Novy rok 2020 prajem��
   Mozte mi prosim nspisat cim cistite granit biely. Dakujem

   Smazat
 3. Než se dostanu k vydrhnuti dřezu, strávím dobrou hodinu mytim nádobí... 🙈 Kdykoli. My tu snad máme skřítky, kteří chodí spinit nádobí a kdo ví, jestli tu netahaji i to od sousedů. 🤔

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to by vážně chtělo myčku nádobí. Já jsem si jí pořídila už před 25 lety, protože mě velice iritovalo, že když jsem přišla z práce domů a podívala se do kuchyně, dřez přetékal nádobím. Muž nejdříve frfňal, že to je zbytečné, ale záhy si na ní zvykl a když po 20 letech odešla do věčných lovišť, tak se honem začal shánět po nové. V dnešní době zaměstnanosti a plné vytíženosti žen to považuji za plnohodnotnou součast kuchyně. A rozhodně se víc vody na mytí nádobí nespotřebuje. To jsem zjistila už po prvním roce užívání.

   Smazat

Cením si každého milého komentáře a čtenáře blogu ♥
Prodejcům proto děkuji, že neobtěžují ostatní vkládáním "komentářů" s linky na úplně nerelevantní produkty, kterým chtějí dělat reklamu. Takové okamžitě mažu a nahlašuji jako spam.