sobota 7. ledna 2017

Jak využít mrazivého počasí

Já jsem ten úplně poslední člověk v našem podnebí, který by se radoval z mrazivého počasí. Zimu nemám ráda, ačkoli jsem se v zimě narodila. Ta radostná událost se ale měla tehdy  stát mnohem jižněji; dodnes nevím, jestli čáp, který mě nesl, byl zmatený a za "slunný jih" považoval jih Čech, nebo mě tam vyklopil z jiných, technických důvodů. V každém případě  zimu nesnáším.
Pravdou však je, že na většině věcí se dá najít i něco pozitivního a stejně tak je tomu i u situace, kdy mrzne, jako když praští. Z tohoto pohledu jde dokonce o období nenahraditelné, vždyť jde (naštěstí) jen o pár dní v roce!
Navazuji proto na letní příspěvek Jak využít horkého počasí ve svůj prospěch a přináším tipy na činnosti, na které jsou naprosto ideální zase pro mrazy.


1. Odmražení lednice a mrazáku
Ačkoli má většina moderních lednic systém automatického odmražování (defrost), často (třeba při nesprávné manipulaci) stejně k malé námraze dochází. Námrazu vyšší než 4 mm je nutné odstranit, jinak lednice "žere" víc energie (až o 30%), nemrazí ani nechladí správně a začne se hůř manipulovat s šuplíky mrazáku (což nás přivádí k šílenství, v takovém tom běžném provozu, že?).
Tak jdeme na to.

Pokud máte oddělený systém řízení chlazení a mrazení, nejprve vypněte mrazák a lednici nechte na později.
Pokud máte systém propojený, vypněte celý spotřebič ze sítě.
Vyndavejte z mrazáku jednu zásuvku (šuple) po druhém. Prohlédněte každou jednotlivou potravinu či balíček, koukněte, jestli není porušený obal, obsah nejeví známky předchozího rozmražení a znovuzamražení (promáčklé nanuky, slepené hroudy zeleniny a ovoce s vyteklou tekutinou, dále světlé fleky na pečivu, šedé na mase atd). U průmyslových potravin koukněte na uvedené datum spotřeby, u doma zamražených potravin se řiďte orientační tabulkou napravo.


Vše, co se vám nezdá, raději vyhoďte. Je to škoda, ale zdraví je na prvním místě.


Co obstojí a projde vaší přísnou smyslovou kontrolou, potom vložte do velké nádoby (lavor, koš na prádlo) a uskladněte na balkóně; pokud máte jen okna, pak ukládejte do krabic nebo prázdných truhlíků na venkovní parapet. Řešením může být i dohoda se sousedkou nebo kamarádkou a dočasné úložiště u nich.

Po vyndání potravin nechte dvířka mrazáku dokořán otevřená, podlahu kolem lednice obložte savými hadry, odtokový kanálek podložte plechem, aby zachytil unikající tekutinu, na dno mrazáku umístěte sběrnou nádobu nebo šuplík. Někdo nedá dopustit na "popohánění" odmražovacího procesu pomocí fénu nebo parního čističe. Buďte opatrní. Nikdy nestrkejte vysoušeč vlasů přímo do mrazáku, nebo uvidíte ten tanec (a vlasový styling).
Působení horkého vzduchu na zmrzlý povrch také může způsobit prasknutí nejen ledu, ale i plastových povrchů nebo těsnění. Takže s rozumem. Bezpečnější se jeví starý osvědčený recept: nádoba nebo pekáček s horkou vodou vložený do mrazáku (podložený např. dřevěným prkénkem).

Po úplném odtání ledu pak mrazák pečlivě vymejte a vytřete úplně dosucha. Následně jej uveďte zpět do provozu a jakmile začne zase mrazit, přemístěte zmrzlé potraviny ze svého dočasného útočiště zpátky domů. Můžete si pořádně odfouknout a udělat velikou fajfku u této roční rutiny, gratuluji! :)


Při této příležitosti vykliďte a vymejte i chladničku. Včetně všech poliček, šuplíčků, zakoutí, lišt a drážek.
A hned zase vracejte zpět a  potraviny pěkně uspořádejte. Pokud si nevíte rady, inspirujte se v tomto dva roky starém článku, vydaném v rámci Organizační série.


2. Vymrznutí havěti
Mráz je naprosto skvělá zbraň v boji proti havěti jako jsou moli a roztoče. Vystrčte na mráz lůžkoviny, matrace, zvířecí pelíšky, čalouněné části sedacích souprav, dekorační polštářky, deky a plédy, kusové kuberce, koupelnové a záchodové předložky, vlněné oblečení, kožichy, péřové bundy, fusaky a jiné uskladněné oblečení, u kterého máte obavy, že by se do něj mohli pustit šatní moli.
Po vymrznutí a před dalším použitím nebo uskladněním je nechte zase v teple "dojít", aby nebyly vlhké.
Stejně můžete postupovat i v případě suchých potravin, do kterých se rádi dostávají moli potravinoví, zejména v případě donešení větších zásob mouky nebo těstovin z obchodu, ve kterých už mohou být zárodky havěti ještě ze skladovacích prostor obchodu.

Přemrznutí je i do budoucna účinná prevence u nákupu zejména vlněných kousků jako jsou čepice, kukly, kamaše, rukavice, šátky, dokonce i šátky na nošení dětí s příměsí. Mějte jen na paměti, že věci musí být předtím suché, protože zmrznutím vlhká vlákna nabývají na objemu a delikátní tkaniny by se mohly mikroskopicky poškodit.

Tak vidíte, i kláda jako hrom má něco do sebe a dá se využít ku prospěchu domova :)
A navíc nás trochu zaměstnat v nejchladnějších měsících, období, kdy (pokud tedy zrovna nejsme na horách) je pro nás takové nepříjemné, ani dovnitř, ani tam, jak se říká u nás doma :)

7 komentářů:

 1. Výborný nápad! První matrace už se mrazí. A na mrazák se asi taky vrhnu :-). Díky! Marcela

  OdpovědětVymazat
 2. Muže jsem donutila vytahat matrace a lůžkoviny na balkón hned ráno :-) Pustit se do mrazáku se mi moc nechce, ale překonám se teda (budiž mi omluvou, že zkouškové, marodi doma a fofr v práci). Zdravím!
  I.

  OdpovědětVymazat
 3. Mrazák...kéž by byl nafukovací. Ale tohle je skvělá připomínka, kdy lépe ho přeorganizovat a přebrat, než teď! Díky ;-) Claudia

  OdpovědětVymazat
 4. Něco málo k capovi, ten nosí kluky. Vrána nosí holky a ta je tady přes zimu��. Jinak super stránky ����

  OdpovědětVymazat
 5. Skvely clanek! Diky za nej i za cely blog, je to hned mnohem veselejsi zivot, kdyz clovek plni mise a oskrtava si, jaky je borec, nez kdyz se konecne dokopal vymyt tu blbou lednici a stravil na tom 2 hodiny... Anna

  OdpovědětVymazat
 6. Velké poděkování za skvělý článek a nápad! Podařilo se mi práci delegovat na manžela (další skvělý nápad z Terapie domova) a tak bylo dnešní mrazivé počasí pozitivně využito. Zimu také nemusím. Ještě beru na milost sníh, ale mráz nenávidím. Jitka

  OdpovědětVymazat
 7. Nesnáším zimu a nesnáším rozmrazování mrazáku - takže kalich hořkosti až do dna :-). Ale jinak dobrý nápad!

  OdpovědětVymazat

Děkuji za váš komentář :)