neděle 24. července 2016

FlyLady na týden 25. - 31.7.

Tento týden jsme v oblasti obýváku
Finišujeme návyk měsíce - Swish & Swipe
Každý den začínáme ranní a končíme večerní rutinou 
PONDĚLÍ 25.7.

Úkoly tohoto dne
 • Vyměňte povlečení
 • Vyhoďte starý tisk, katalogy, letáky 
 • Vyleštěte zrcadla a dveře
 • Utřete prach
 • Vyluxujte všechny podlahy
 • Vytřete podlahy
 • Vysypte odpadkové koše

První mise dne: uděláme si krátkou exkurzi do bermudského trojúhelníku, který občas zchvátí nějaké ty kapesníky, křupky, ponožky, lego kostky, mince, televizní ovladače, dokonce i nůžky, ano, i ty už tu byly hlášeny, i ty dokáží pojmout naše pohovky, lenošky a křesla! :) Nadzvihneme polštáře a matrace, zalovíme, vyluxujeme strouhanku z drobků a máme zase na chvíli pokoj...


*********************************************************************************

ÚTERÝ 26.7.

Úkol tohoto dne   
V úterý se vždy věnujeme především plánování:

 • jídel k uvaření na příští dny, bereme v potaz vše sezónní a levné
 • plánování aktivit s rodinou nebo přáteli
 • objednání k lékařům, zubařům, kontrola zásob dlouhodobě braných léků, obzvláště před odjezdem na dovču!
 • cokoli vás napadne
Úterý je také o zábavě a regeneraci sil. Až budete hotovi s povinnostmi, dopřejte si nějakou příjemnou oddychovou aktivitu, která je ve vašich možnostech.

Misí tohoto dne: úklid povrchů - polic, skříněk, obývákových stěn. Nejsou až příliš zastavěné a zaskladněné předměty? Jde ještě o útulné prvky, nebo krámy? Rozhodně se nemusíte zbavovat hned všech dekorací a předmětů, pokud vám pohled na ně přináší upřímnou radost a rádi se na ně díváte, ale zvažte, jestli nejde jen o zvyk a vystavené věci spíš neignorujete. 
Budete ohromeni, jak upraveněji a vzdušněji bude váš obývák vypadat po odstranění jen několika málo věcí, a jak snadněji se vám pak bude utírat prach a udržovat pořádek.
Vaše dnešní mise je proto zbavit se podobných přebytečných věcí ve vašem obýváku.
*********************************************************************************

STŘEDA 27.7.

Úkoly tohoto dne
Středa je ve znamení boje s prokrastinací. Tento den se zabýváme věcmi, které máme sklon odkládat a nechávat zajít daleko.
Například:

 • vracení půjčených knih a věcí
 • nejrůznější reporty
 • dotažení rozdělaných prací
 • poplacení složenek 
 • úřední záležitosti
 • telefonáty, do kterých se nám jindy nechce 

Mise dne: dnes budeme utírat prach v obýváku a půjde o poměrně detailní práci; oprášíme všechny fotorámečky, rámy obrazů, sošky a dekorace, stínidla lamp, parapety, a možná budete moc rádi, že jste se včera zbavili předmětů navíc a o to rychleji vám to dnes půjde od ruky!
Pusťte si nějakou svižnou muziku a postupujte rychle, nezasekávejte se, ať se vejdete do limitu 15 minut ;)


*********************************************************************************

ČTVRTEK 28.7.

Úkol tohoto dne
Čtvrtky obvykle navazují na středeční antiprokrastinaci a bývají dnem, který věnujeme pochůzkám, nákupům, cestám do čistíren a opraven, dotahujeme do konce vše, co jsme včera nestihli, abychom to před sebou netlačili další týden.

Mise tohoto dne: dneska budeme pokračovat v oprašování. K ruce si vemem nízké schůdky nebo štafličky a pštrosí péro (prachovku nebo cokoli jiného ideálně na teleskopické násadě) a oprášíme garnýže, rohy stropů, kde by mohly být pavučinky, žaluzie v oknech, dál obložky dveří, zkrátka plochy ve výšce, kam se nedostaneme při běžném pondělním oprašování.
 
*********************************************************************************

PÁTEK 29.7.

Úkoly tohoto dne
Jako každý pátek nakoukneme do kabelky; vyhodíme papírky od žvýkaček a účtenky, vylovíme vypadlé mince, vyklepeme drobky, doplníme zásobu kapesníčků, žvýkaček, pomád na rty atd. a stejný pořádek uděláme i v kufru a interiéru našeho auta - pryč s kelímky, láhvemi, ubrousky a prošlými parkovacími lístky. 

Je tu poslední mise týdne a bude příjemná. Do obýváku umístíme vázu s čerstvou květinou, pokud nemáte možnost uštípnout kousek z vlastní zahrádky, nenechte se otrávit, v sezóně ani ty kupované nestojí majlant, stačí hlavička hortenzie nebo pár gladiol a parády je habakuk. Potěší i vyvedená fotka z nejnovější dovolené,  nebo svíčka se svěží letní vůní, cokoli, co bude krásná tečka za celotýdenním snažením!

*********************************************************************************

SOBOTA 30.7.

Den stvořený pro čas s rodinou a přáteli. A užívání letní pohody, ať už pod slunečníkem, nebo pod okapem, je léto! :)

*********************************************************************************

NEDĚLE 31.7. 

Dobíjíme baterky a chystáme se na další týden.

**********************************************************************************

3 komentáře:

 1. Mohla bych Vás poprosit o speciální článek pro mladé lidi, kteří bydlí se svými rodiči ? Je mi šestnáct a moje mamka si moc nepřeje, abych uklízela v obýváku, což je v podstatě její ložnice. Ráda bych Vás tedy poprosila o nějaký článek, jak uklidit dětský pokoj, přičemž by si to dítě uklízelo samo :) Sice je v zónách i dětský pokoj, ale hračky už jaksi nevlastním a můj pokoj je něco mezi obývákem s velkou knihovnou, pracovnou a studovnou a ložnicí :)

  Jinak mám Terapii Domova strašně ráda. Doporučuji všude, kde jen mohu :) To Vaše stránka mi dodala chuť a motivaci ke každodennímu uklízení :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za milý komentář a zajímavý podnět!
   Budu teď trávit pár dní se svou neteří, která je ve Vašem věku a hodím s ní na toto téma řeč, třeba něco vyplodíme :)
   Velice obecně teenagerům doporučuji rozdělit si své království na zóny a po týdnu je vždycky "ošetřovat" podobně jako se to dělá ve FL s celou domácností. A tak by se mohlo dostat pravidelně na oblečení ve skříni, utření prachu v knihovně, úklid stolu atd. Při Velkém pondělí uklidit povrchy, dát knížky do knihovničky, uspořádat si psací stůl, utřít prach, převléct postel, vyluxovat, v úterý dát mamce tip na pár jídel k vaření, ve středu vyřídit nějaké odkládané neoblíbené úkoly ve škole, ve čtvrtek vrátit knihy do knihovny nebo půjčené věci od kamarádů, v pátek vyklidit školní batoh, v neděli si připravit oblečení, věci do školy, postarat se o pleť, manikúru atd. ;)
   V rámci denních rutin pak pomáhat rpdičům s nádobím a prádlem, vynášet koš a čistit koupelnu a WC a vracet po sobě věci na místo, to dělá hodně.

   Ve Vašem případě, pokud pomáháte víc a v celém bytě (což musí být pro mamku super :)), tak "obíhejte" všechny zóny podle rozpisu FlyLady, jen vyměňte obývák (její teritorium) za Váš pokoj. Poslední týden v měsíci místo obýváku dělejte mise ve Vašem pokoji a v rámci denního krátkého 5 minutového úklidu obýváku pokliďte svůj pokojík.
   To by šlo, ne? Teda pokud jsem to napsala srozumitelně ;)
   Kdyžtak se ptejte dál!

   Vymazat
  2. Dobře :) Děkuji Vám moc :)

   Vymazat

Děkuji za váš komentář :)