středa 9. prosince 2015

Vánoční plán - 2 týdny do Vánoc

Ho ho hooo... Ježíškové, Santové, Papa Noëlové a Dědové Mrázové mají napilno, jejich svozová depa praskají ve švech, protože už za DVA týdny budou cinkat rolničky a skleničky a... budou Vánoce, aleluja... jak zpívá pan Neckář v té krásné vánoční.

A my se taky nenudíme.
V příštích dnech nás čeká následující:
 • dopsat a odeslat Vánoční pozdravy a přání. Odesílání si nechávám na 14.-15.12., přijde mi ideální, když nedorazí ani příliš brzy (stres pro příjemce), ani pozdě (stres pro příjemce i odesílatele ;)). 
 • začít balit dárky. Pomalu a postupně je určitě lepší, než na poslední chvíli. Stačí 2-3 dárky denně (tedy hlavně po večerech ;)). Zabalené dárky opatřete jmenovkou příjemce a poté si je odškrtněte ze seznamu a určitě si poznamenejte místo, kam dárky ukrýváte. Nestává se zrovna zřídka, že nějaký dárek zůstane někde zašitý a zapomenutý, nebo prostě k nenalezení. Vyvarujte se takové horké chvilky na poslední chvíli! :) 
 • nezapomeňte koupit nebo objednat baterie do všech dětských hraček a jiné elektroniky, ať není radost pod stromkem poloviční. Když už v tom budete, přiberte pár žárovek. A co CO2 do sodovkovače, abyste o svátcích nepřestali perlit? Vemte to prostě z jedné vody načisto.
 • mrkněte na svůj nákupní seznam potravin na svátky a zvažte, co by se dalo objednat online, abyste se vyhnuli nákupům v supermarketu těsně před svátky. Udělejte online objednávku dostatečně dopředu a zarezervujte si i čas doručení (alespoň u Teska to jde). Sice se mi snad ještě nestalo, že by mi vždycky přivezli všechno, ale přijde mi lepší vyběhnout do večerky pro jednu věc, než absolvovat tu košíkovou bitvu na prodejní ploše. 
 • pokud pečete cukroví, zaznamenávejte si v průběhu pečení postřehy, které k receptu máte. Například, že těsta bylo příliš mnoho a napřesrok můžete zadělat z poloviční dávky, anebo naopak. Že ten a ten druh chce péct o pár minut déle, než praví receptura (a naopak). Příště méně cukru (a naopak :)). Nebývá na to sice čas ani nálada, ale v hlavě to neudržíte a pamatujte, že ladíte své vlastní recepty a je to přínos do dalších let. 
 • mimochodem, nespotřebované těsto (když už se vám nechce do šestého plechu stejného druhu) nevyhazujte a zamrazte ho. Zima bude ještě dlouhá a pár kousků k čaji nebo pro návštěvu se bude hodit. Totéž můžete po svátkách udělat s nespotřebovaným cukrovím (pokud nebylo zamražené předtím, ovšem). Jenom si napište na seznam, ať v létě nevyhazujete neidentifikovatelnou hroudu ;)
A nakonec si docela určitě skočte s kamarádkou na drink. Trochu se od všeho odreagovat, poklábosit, lehounce ovínit a chytnout jiskru ;)

A naberte síly na další týden, kdy nás čekají stěžejní věci!

Do té doby krásné a klidné dny....

Fi

8 komentářů:

 1. Tak zatím mám splněný ten poslední bod - včera se nám po delší době podařilo sejít se s kamarádkami (jsme čtyři, tak už se ty termíny hůř ladí), včetně dětí (celkem 8 kousků ve věku od 5 měsíců do necelých 5 let)... A výsledkem bylo, že jsme se shodly, že se někdy v lednu určitě musíme sejít večer bez dětí, ať si můžeme aspoň něco říct v klidu :-D
  A ostatní body si plním tak nějak průběžně, přímo podle plánu nejedu, ale třeba dvě pohlednice už jsem dnes odeslala, nákup trvanlivých věcí je taky víceméně hotový, cukroví se peče... Jen s výrobou doma šitých dárků má Ježíšek trochu skluz, ale to holt neuspěchám :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo s dětma je to "radost", pro matinky, i pro ostatní hosty :D

   Obdivuju, že šijete, přes den se k tomu nedostanu a po večerech není ani energie, ani nálada. Navíc nejsem trpělivá, tady mi Bůh opravdu nenadělil :) Tak ať vám to jde od ruky a bez stresů a nočních směn ;)

   Vymazat
 2. balit dárky! já věděla, že mám nakouknout, páč jinak budu zas 23.tého do noci šílet ;-) (nakoupeno už skorem mám, pro děti vše,pro příbuzné ještě seženu/vyrobím nějaké jedlé, a to stačí pak naházet do dárkových tašek - on se naložený hermelín blbě balí ;-) )
  baterie zadám muži (on ty "hračky" objednával, tož ať se stará, hračky jsou v uvozovkách proto, že je to skutečná elektronika, a nejsem si jistá jestli víc pro radost dětem či muži :-D )
  pohlednici/přání jsem neposlala už několik let, tak na tom asi nebudu měnit nic ani teď (posílat jsem přestala tehdy, když nám už domů nedorazila ŽÁDNÁ)
  na ty dva druhy cukroví, ke kterým se možná překecám postřehy nepotřebuju ;-) a nákupní seznam teda taky asi mít nebudu (resp. budu ale moc se lišit od toho, co kupujem běžně nebude. Jsem totiž trhlí a tak kapra ani salát nejíme, u čehož mě napadá, že musím vymyslet, co teda letos jíme - ještě jsme nezvládli udělat žádnou tradici - loni měli děti například hranolky, protože to je vzácnost a milovaná :-) tak nač je trápit salátem, který nejí, já se bez něj taky minu a muž má tím pádem smůlu. Dobrá píšu na seznam - mražené hranolky :-D )
  no mám ty vánoce dost na háku :-D , děti usínají, jdu balit ty dárky..

  Klaris

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Náhodou to vypadá, že to máš pěkně pod kontrolou. A trhlí nejte, jste jen míň tradiční". Naše děti taky kapra a salát jíst nebudou, budou mít kuřízek s kaší ;) My si dáme do nosu, salát miluju, já ho pak snídám ještě několik dní, žlučník mi to zatím toleruje...ťuk ťuk ;)
   Víš co, pokud to máš na háku, tak je to v pořádku, plán je pro lidi, kteří to mívají na háku max do půlky prosince a pak se začnou strašně stresovat a honit a na Štědrý den prskají a smaží se víc, než ten kapr na pánvi ;)

   To je pak škoda, hlavně kvůli dětem, který pak začne Vánoce pojit hlavně se strašně unavenou nervózní máti (a v dospělosti pak Vánoce nesnáší).

   Vymazat
  2. Hranolky dobrý nápad! I když u nás brkaše je taky oblíbená. A my to máme taky každý rok podle nálady, loni např. byl smažený květák a řízek. Letos jsem se ptala a prý špagety... no nakonec to bude asi jinak, uvidím, zda natrefím na čerstvou tresku, nebo se mi třeba bude chtít do toho kapra, prostě uvidím. Ale ty hranolky mě nadchly, neb mražené se jenom hodí do trouby! Žádné škrábání brambor, mixování kaše...minimální odpad. Pravda není to úplně dle mých výživových zásad, ale zase Vánoce jsou jednou za rok, ne?
   Teď se ještě dokopat k balení dárků dřív než 23. v noci, nebo 24. v 5 ráno (nehledě na to, že ty malý potvory jsou schopné vstát taky). Mysoza

   Vymazat
 3. Já nechci být vynervená, vzteklá, unavená máti,která nadává na Vánoce už od srpna (a od 27. prosince do února děkuje, že už je to za ní...) tudíž jsem právě odeslala objednávku do Tesca... 22. bude doma nakoupeno. :)
  jinak jde vše podle plánu, TD i mého! Adventní čas v poklidu, na příští týden dokonce objednání u kadeřnice. To se budu Ježíškovi líbit!
  Kima

  OdpovědětVymazat
 4. Z Tesca objednavam pravidelne. Ted už máme zamluveny termín před Silvestrem. Opravdu se mi nechce bojovat s ostatními v prodejně. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Závidím ��Miluji Vánoce přesto ze ma máti prostě vše na poslední chvíli nestihla proto já jsem lepší ho nim se do 23 ��.Dárky musím začít hledat a balit,ale kdy��mám 3malé děti asi noce. JO A pečení uz začnu také. KRÁSNOU 3NEDELI

  OdpovědětVymazat

Děkuji za váš komentář :)