pondělí 26. října 2015

Podzimní plán - 8 týdnů do Vánoc

Vítejte u dalšího dílu Podzimního plánu!

 

Podzim se krásně vybarvuje a dostává ty právé grády! Zbývá 8 týdnů do Vánoc a ten následující vyplníme těmito úkoly:

 • stále pokračujeme v nákupech a objednávkách dárků. Každou přijatou a obstaranou položku odškrtáváme v této tabulce, kterou jsme si vytiskli už před dvěma týdny
 •  v souvislosti s blížícími se dušičkami provedeme patřičné úpravy a aranžmá místa odpočinku  našich nejbližších z druhého břehu

 Doma
 • provedeme debordelizaci komory, případně skříně (obvykle v předsíni), kde skladujeme takové-to-všechno. Už na jaře jsme si definovali, co předsíňové úložné prostory obvykle skrývají:
  - bundy, kabáty a obuv
  - úklidové a čistící prostředky
  - zřídka používané elektrické spotřebiče
  - drobné domácí potřeby
  - nářadí
  - dekorace
  - krmivo nebo stelivo pro zvířata
  - XXL balení pracích prášků, zásoby toaletního papíru a ručníků
  - recyklační nádoby
  - věci připravené k vrácení
  - nákupní tašky 
  - cestovní tašky a kufry
  - zásoby konzerv a zavařenin, pití
  - dekorace, ozdoby atd.
   
Na jaře jsme si také slíbili v tomto díle OS, že se do úložných prostor na podzim vrátíme a trochu to tam pofackujeme. A náš čas právě nastal!

 • útroby komory zmapujte, podívejte se, jestli se někdo něco nepomnožilo - nevykynula krabice se zavařovačkami nebo koš  s igelitkami? Box s věcmi k vrácení - nepřetéká? Nestěžuje si tchýně, že má málo plastových krabiček od proviantu?
 • zrevidujte zásoby úklidových prostředků, náčiní a drogistických zásob. Není někde něco prošlého? Je všeho dost? Napište si na nákupní seznam, co je potřeba doplnit.
 • zkontrolujte také zásobu žárovek a baterií
 • přichystejte sadu na čištění a ošetřování zimní obuvi. Pokud jsou houbičky a krémy vyschlé, vyhoďte je a kupte nové.
 • krabici s jarními a letními věcmi (třeba dekorace) dejte co nejvíce nahoru a dozadu a naopak do popředí vytáhněte krabici s vánočními dekoracemi, svíčkami a světýlky. Odolejte pokušení se v tom začít přehrabovat. Pouze mapujete terén a přerovnáváte a chystáte si podmínky na další týdny!
 • vyhoďte nefungující spotřebiče, které v komoře čekají na opravu déle než tři měsíce, rozlučte se i s různými bezvadnými náhradními díly, zvláště takovými, pro něž nemáte ani pojmenování, natož uplatnění. 
 • pokud se vám během procedury podaří i utřít prach v policích a na závěr setřít podlahu, budete mít ještě větší radost (a já z vás taky!) ;) 
 
Výborně, skvělé! Na závěr vydlabejte dýni (my - kvůli dětem - nikoli kvůli Halloweenu, jednu po americku "do ksichtu", a do druhé přijdou malinkaté vrty v libovolném vzoru, čím víc, tím líp, výsledkem je taková rádobymarocká lanterna, která prohřeje a prozáří nejeden podzimní večer) a z dužiny zkuste třeba báječnou dýňovou krémovou polévku. Mám tento osvědčený recept:

Na másle osmažím zesklovatím cibulku, přidám na kostky nakrájenou dýni, brambory (můžou být i batáty), orestuji a zaliji vývarem. Povařím doměkka, přidám vylisovaný česnek, ponorným mixérem rozmašíruji, zjemním sladkou smetanou a podle chuti přisolím a opepřím (ideálně bílým pepřem). Posypu parmezánovými hoblinkami, lze doplnit křupavou opraženou houstičkou nebo krutónky či tousty. Hmmmmmmmmmmm.......

Nashle u 7. týdne do Vánoc! ;)


2 komentáře:

 1. Tak jo, hecla jsem se a tu potvoru v předsíni pokořila :-) Vyhodila jsem dvě velké igelitky zbytečností - doufám, snad muž hned zítra nezjistí, že něco z toho opravdu potřebuje. Krabice jsou oštítkované, marmelády ve sklepě, tašky probrané a sezónní hračky uklizené. Díky :-)
  I.
  PS: dýňovou polívku dělám stejně, jen místo pepře kořením muškátovým oříškem...

  OdpovědětVymazat
 2. Jsi pilná jak pilník! ;)
  Máš recht, muškátový oříšek je snad dokonce v originál receptu...já ho dávat nemůžu, muži vadí jeho aroma. Pozná i špetičku :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za váš komentář :)