středa 30. září 2015

Nový návyk měsíce: Boj s papírovým bincem

Nový měsíc přináší nový Návyk měsíce.
Pro říjen se jím stává boj s PAPÍROVÝM BINCEM.Co je papírový binec? Hromádky, které tvoří:
 • došlá pošta
 • výpisy
 • účtenky
 • pozvánky
 • letáky
 • tisk
 • výkresy 
 • poznámky

a nejčastější místa jejich výskytu jsou tato:
 • botník nebo komoda v předsíni
 • kuchyňský stůl nebo pracovní plocha
 • okolí počítače nebo pracovního stolu
 • konferenční stůl v obýváku
 • noční stolek
 • dveře lednice
 • auto
 • a něco by se možná našlo i po kabelkách, že? ;)

Pokud ještě nemáte zajetý systém likvidace a procesování papírů, pak vemte příležitost za pačesy a věnujte se tento měsíc "papírové rutině" a máte napůl vyhráno.
Pokud totiž zbavíte vaše plochy (potažmo vnitřky skříněk) zbytečných papírů a uděláte si systém v archivaci, nesmírně se vám uleví a domácnost dost prokoukne!

Jak na to?


Odkud se to bere?
Zjistěte nejprve, odkud se berou všechny papíry, které tvoří váš papírový binec a zamyslete se, jak byste se jich mohli zbavit ještě předtím, než překročí váš práh.

Platí to zejména o letákách a jiných reklamních materiálech. Pokud čtete tento blog, jste natolik technicky způsobilí, že dokážete číst i online akce a nabídky vašeho oblíbeného obchodu a ušetříte si pozdější odnos do tříděného odpadu.
Totéž platí i o bankovních výpisech. Pokud je budete schraňovat v elektronické podobě, vyhnete se manipulaci a archivaci velkého množství papíru.

Tisk
Sice mám ráda vůni papíru a tiskařské černi, ale dříve, než se dostanu k možnosti přečíst si noviny, zaslechnu většinu stěžejních zpráv v rádiu nebo televizi a noviny se stávají neaktuálními.
Pokud si přesto na některá periodika potrpíte, naučte se je pravidelně vyhazovat (za ideální frekvenci se považuje 1x týdně). V opačném případě předplatné při nejbližší příležitosti odhlašte.

Odnaučte se nějaký časopis skladovat jen proto, že je v něm něco zajímavého. Co shledáte velmi zajímavým nebo užitečným, okamžitě vystřihněte nebo vytrhněte list a schovejte si to.

Jen tak se vyhnete riziku, že na onu nezbytnost stejně zapomenete a komínky časopisů budete skladovat zbytečně. Už nejsou 80. léta, stohy krásných časáků nejsou ani luxusem, ani jeho synonymem, natož bytovou dekorací! ;)

Foťte
Nemusíte si brát každý leták, který vidíte. Pokud vás něco zaujme, cvakněte si to mobilem a šetříte lesy i sebe!

Procesujte
Neobracejte jeden papír několikrát a nevyřizujte ho na etapy. Vyhraďte si jednou týdně chvilku (středa? pátek?) a projděte hromádku došlé pošty. Odpovězte, odepište, poplaťte účty, co je potřeba archivujte, co nepotřebujete...

Likvidujte
Vše, co obsahuje vaše citlivé údaje, spalte nebo projeďte skartovačkou. Vše ostatní do tříděného odpadu.

Osobní pošta
Pozvánky, přání k svátkům, gratulace a další osobní pošta. Pozvánku můžete potřebovat ke vstupu na party, mějte ji proto připravenou na místě k tomu určeném (přicvaknutou k stránce v kalendáři nebo diáři, na nástěnce nad prac. stolem atp.) a po použití vyhoďte.
Ostatní osobní pošta splní svůj účel v okamžiku doručení a přečtení, nemusíte se cítit provinile, pokud neschraňujete všechny pohledy s pomlázkami a karafiáty od tety Květy (pocit provinění je na místě, pokud na to nezareagujete, ani přání neopětujete, což se při papírovém chaosu může stát lehce!).
Mimořádně krásná přání, dětská přání nebo jinou poštu zvláštní citové hodnoty samozřejmě schovejte, ale vždy si položte otázku, zda budete chtít danou věc archivovat ještě dalších 10-15-25 let.

Výkresy a dětské umění
Je mi líto každého pracně vybarveného City Elefanta, který letí do koše, ale museli bychom si brzy pronajmout externí sklad a udělat z něj galerii. Skenuji výkresy, na kterých je vidět nějaký posun v tvorbě, výkresy, které se něčím liší od jiných. Schovávám jen mimořádná díla. Zbytek po určitou dobu vystavíme a pokocháme se a pak se s nimi rozloučíme.

Víc o archivaci v tomto dílu naší organizační série.

Máte ještě nějaké vychytávky nebo užitečné tipy? Nuže podělte se! :)


18 komentářů:

 1. Díky za připomenutí kouknout na letáky na internetu.Sice to vím,ale znáte to... Právě vyrábím cedulku na schránku ,,NEVHAZUJTE LETÁKY". Jinak vás hned ráno zapínám a pročtu. Jen škoda,že vaše e-maily končí ve spamu a trvalo chvíli,než jsem na to přišla. (Pro ty,co přemýšlí jako já,proč jim nic ještě nepřišlo :-) )

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobré ráno,
   ano, vím, s mými maily zachází některé poštovní servery velmi neuctivě ;)
   Jak píšete, je nutno kontrolovat spam, koš, junk, promo akce a další složky.

   Já ty letáky hážu rovnou do bedny k tomu určené (nápisy nepomohly), a má to vedlejší efekt: nezjišťuji, kolik věci "bych potřebovala", "hodilo by se" apod. Pokud něco opravdu potřebuju nebo chci koupit za zvýhodněnou cenu (třeba kafe, vína, prací prášky v akci), tak si to aktivně vyhledám, nebo sleduju jen nabídku jednoho nejbližšího obchodu, kam chodím nejčastěji. Určitě mi uniká spousta krásných věcí a výhodných koupí, ale za ten klid mi to stojí :D

   Díky za zprávu a krásný den!

   Smazat
 2. Když se tu nakouslo doručování vašich mailů.

  Jsem registrovaná na seznamu a už mě to fakt štve. Každý den kliknu na "Není Spam" a poté se objeví hlášení, že maily z této adresy nebudou tříděné jako spam. Ha? Ráno zase. Neumím vytřídit SPAM.
  Zkusila jsem nastavit filtr. Do té doby jsem nepoužívala a ani mě nějak nezajímalo, jak fungují složky a štítky, ale teď jsem to teda začala studovat. Založila první filtr, aby všechny maily z adresy terapiedomova.... byly zařazované do složky TD. Seznam mě informuje, že filtr je aktivní a zprávy tedy bude třídit. A? Netřídí, ráno zase hledám ve spamu. Ok, filtr taky neumím.
  Zkusíme štítky. Nastavím štítek u všech došlých mailů doufaje, že se nějakým zázrakem označí všechny příchozí z dané adresy a nebubu se prohrabovat zase Spamem. Ne, ani štítky nefungují. Nebo neumím ani štítky.
  Z toho mi vychází, že jsem tudíž úplně neschopná, neumím používat Seznam, mám bordel v mailové poště. Hmm. Super.
  Kdybyste někdo měl návod, jak všechny tyto vychytávky používat, abych si uklidila i v mailové poště a měla tak došlou poštu automaticky tříděnou, ale ne dle seznamu ale dle mých vlastních požadavků, byla bych vám nesmírně vděčná.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mám taky seznam, mám tam už dlouho nějaké filtry, ty fungují. Ale terapiedomova je zakletá, asi seznam chce, abych měla doma stále binec :) Nicméně nejste blbá Vy, ale seznam - to jen pro uklidnění, řešení nemám.
   A jinak díky ti Fi, vůbec nejedu podle rozpisu, ale přečetla jsem hlavně organizaci - fakt supersupersuper, postupně měním náš dům, aby se vůbec uklízet dalo a občas i uklidím (inspirována rozpisem), co jde a myslím, že jsem na cestě k příjemnému domovu.

   Smazat
  2. Anonym je hased :)

   Smazat
  3. Hased, mám radost, fakt. Bereš to přesně za ten správnej konec - inspiruješ se, bereš si z toho co potřebuješ, držíš si tempo... nepochybně máš příjemnej domov už teď, ale přeju ti, aby to vydrželo příjemný i pro tebe :)

   Smazat
  4. Zkuste si přidat terapii domova do kontaktů. Taky mám účet na seznamu a normálně mi to funguje.

   Smazat
 3. My teď skoro každý týden projíždíme letáky a vystřihujeme z nich vybraná písmenka jako domácí úkol:) pak jdou hned do sběru. Nejvíc je jednoznačně dětské tvorby. Snažím se jednou měsíčně nafotit a vyhodit. A pak odborné časopisy, zvažuju nabídnout někde ve škole nebo knihovně.

  OdpovědětSmazat
 4. Díky za tip naskenovat dětské obrázky - to by mě fakt nenapadlo!!!
  Jinak boj s papíry považuju trochu za boj s větrnými mlýny - jeden den uklidím, a druhý den už manžel či děti na "správné" místo odkládají vše "potřebné"... No - třeba někdy dojdem ke kompromisu a úklidu...
  Pěkný večer!
  L.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Někde jsem narazila na nápad vyrobit z nafocených obrázků fotoknihu. To se mi líbí moc!
   I.

   Smazat
  2. Fotokniha je skvělý tip a naprosto parádní a důstojná forma, jak zpracovat to malý velký umění :)
   Moc díky za tip, Novire!

   Smazat
 5. Mě také denní úkoly spadaly do spamu, laborovala jsem u toho všelijak bez výsledku, ale od včerejška chodí normálně. Možná, že slepé kuře našlo zrno:-).

  OdpovědětSmazat
 6. prosim jeste upresneni, radu jak na boj s papir. bincem? jako 5min.denne venovat jen tomuto nebo? diky Miki

  OdpovědětSmazat
 7. Miki, záleží na Vaší situaci. Pokud se toho nasbíralo opravdu hodně, pak denně 5-15 minut likvidujte chaos v papírech. V tom udržovací módu potom půjde už jen o denní rutinu, která zabere pár vteřin, protože se naučíte vše došlé rovnou třídit a přestanou se vám tak tvořit hromádky s papíry k vyřízení, letáky, tiskem atd. Což je smyslem návyku ;)

  OdpovědětSmazat
 8. diky uz vidim i v denni misi rozdeleno...prima....se zpozdenim ale prece aspon se pokusim..
  diky Miki

  OdpovědětSmazat
 9. Ha... chytla jsem to dnes za správný konec �� aniž bych z TD věděla, tak jsem se dnes do papírového bordelu pustila...jupii, beru to jako dobré znamení že mi to půjde od ruky ���� Jana

  OdpovědětSmazat
 10. Pro mě je to boj s větrnými mlýny. Od té doby, co se zabývám rodokmeny, jsem zavalená různými poznámkami a další. Už jsem si pro každého pořídila sešit, jenže jakmile něco najdu, rychle to hodím na nějaký papírek (na poznámky je počítač Bermudský trojúhelník), a ty papírky zase mezi další papíry atd. Jenže když ho potom ve spěchu hledám, tak ho samozřejmě nenajdu. Kolikrát už jsem si říkala, že v tom udělám pořádek a najdu si nějaký systém, ale zatím všechno marné. Snad už tentokrát se mi to nějak povede. Naděje umírá poslední.:-)

  OdpovědětSmazat

Cením si každého milého komentáře a čtenáře blogu ♥
Prodejcům proto děkuji, že neobtěžují ostatní vkládáním "komentářů" s linky na úplně nerelevantní produkty, kterým chtějí dělat reklamu. Takové okamžitě mažu a nahlašuji jako spam.