pátek 20. února 2015

Organizační série - Den 17.

Moji milí přátelé, omluvte, prosím, mé zpoždění, se kterým přináším nový 17.díl Organizační série.
Nemůže za něj vzácná návštěva, kterou jsme včera měli, ale technické potíže. Nejprve mě potrápil výpadek připojení, prý síťový adaptér. Nevím co to je za nepřizpůsobivou věc, ale sotva se to adaptovalo a dopsala jsem příspěvek, zhasla mi obrazovka monitoru a byla tma. Dopřála jsem notebooku čas na zotavenou a trochu jsem se modlila a po restartu naštěstí naběhl, i když bez konceptu příspěvku ;) Jsem zvědavá, co přijde dál, ještě to bude asi napínavé!

Než se zase něco poondí, rychle zpět do dětského pokoje. Zůstaneme ještě v šatníku.

Včera jsme si dali za úkol vytřídit dětské oblečení tak, aby ve skříni zůstalo jen nošené a sedící oblečení v souladu s aktuálním ročním obdobím.
Pokud máte víc dětí, nebo máte oblečení opravdu hodně, nenechte se znervóznit a pokračujte ve svém tempu v třídění tak dlouho, jak bude potřeba; teprve pak přistupte k dalšímu kroku.

Všichni ostatní můžou pokročit a nyní uspořádat oblečení tak, aby se v něm udržel přehled a pořádek. To pro mě znamená mít věci uložené tak, aby bylo na první pohled zřejmé, kde jsou ponožky, trika s krátkým rukávem, a kde ta s dlouhým, roláky, tílka nebo pyžama. Oblečení nemusí být složené jako podle pravítka do zařezávajících komínků, jde o funkci!
Asi vás to ode mě nepřekvapí, ale i v tomto případě mám skvělou zkušenost s s uložením některých druhů šatstva do transparentních boxů. Je to velmi přehledné a praktické, protože je to způsob, jak udržet na místě drobné kousky ošacení a drobné kousky rovná se asi dvě třetiny pidioblečení! Díky boxům  lze využít skutečně celou hloubku skříně a kusy uložené vzadu nezůstanou opomíjené - pouhým vysunutím máte přehled o celém obsahu a už se nemůže opakovat ta tristní  situace, kdy objevíte skvělý kus, který by se býval tak hodil... kdyby z něj potomek mezitím nebýval vyrostl!

Druhá věc,  se kterou jsem učinila báječnou zkušenost, je skládání drobných kusů oblečení do komínků naležato, namísto do výšky. Jistě víte, že když chcete vytáhnout tričko z prostředka nebo zespod komínku, musíte nejprve nadzvihnout všechna nad ním, vytáhnout žádaný kus a zbytek zase pěkně vrátil a postavit zpět. Což mě osobně otravuje a časem se komíny rozklíží a bortí, proto dávám přednost ležícímu komínku, tak jako na fotce.  Kouknu, vyberu, přidržím jednou rukou okolní kusy, vytáhnu, hotovo.
Jediný rozdíl ve skládání je, že složené oblečení (třeba trika) přeložím ještě jednou, aby se mi hezky štosovaly  do komínku. 

Pokud máte víc dětí a sdílejí stejný šatník, pak je nutné zřetelně označit, komu jaká sekce oblečení náleží. Popište krabice zvenčí a pokud děti sdílejí i jeden box, nebo potřebujete odlišit některé typy oblečení, pak použijte vnitřní rozdělovače, vyrobíte je jednoduše z barevného zalaminovaného papíru, vystřihnete do žádaného tvaru a popíšete permanentním fixem nebo štítkovačem. Pro lepší orientaci dětí i vaši každému z nich přidělte svoji barvu.


Rozdělovače vyrobte i na šatní tyč s věcmi na ramínkách, aby bylo jasné, jakému účelu a komu věci náleží. Co přijde jasné vám a z pozice každo- a celodenního pečovatele bezpečně rozeznáte velikost 86 od 110, nemusí být jasné vašemu protějšku, babičkám nebo hlídačce dětí. Označením vám odpadne spousta odpovědí na otázky KDE, CO, JAK A KAM a i vaše děti budou o fous samostatnější!:)Posledním častým tématem šatníku v dětském pokoji je uložení roznošeného šatstva - tj. nošená, ale stále čistá trika a tepláčky, oblečení, které se nemusí prát, nicméně už se vám nechce je zařadit do komínků mezi čisté prádlo a taky chcete, aby si je vaše ratolest oblékla přednostně = musí je mít na očích a po ruce. A tady může být háček v případě malých dětí. Pokud potomek chodí do svého pokojíčku jen spát, pak lituji, dětský pokoj není pravým místem pro uložení roznošených věcí a dodržování systému bude obtížné (rychleji naučíte chodit kočku na splachovací záchod).
Dobře proto zvažte, kde se vaše dítě večer svléká a ráno zase obléká a do tohoto místa nainstalujte třeba malý vkusný odkládací košík nebo box (dejte přednost flexibilnějšímu přenosnému řešení před statickým, protože u dětí se tyto zvyky rychle mění), který zapadne do interiéru, nebude působit rušivě a bude zde plnit svůj účel.  

Vážení, tímto jsme zmákli první velký problém dětských pokojů a v dalším díle zkrotíme další: HRAČKY!

12 komentářů:

 1. Kominky nalezato se mi zdaji genialni! Pouziju. Nikoliv sice pro deti, ale pro manzela.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to by mě zajímala jeho reakce :)
   Ať se to v praxi osvědčí!

   Smazat
 2. Ahoj! Díky za blog, spousta tvých nápadů se u nás ujala. Třeba štítkovavače a označování čehokoliv hodně frčí :). Teď jsem klukům přeorganizovala šatník, zkusila jsem metodu s tričky v šupleti, a ráda bych dílo dovedla k dokonalosti a vyrobila rozdělovače. Kde je mám nechat zalaminovat? Nebudou mít problém s laminací netradičních tvarů jako jsou prostříhnutá kolečka na šatní tyč? Děkuji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ahoj! Jsem ráda, že ti to tak pěkně jde :)
   Laminaci ti udělá každá kopírovací služba, která dělá kopie, vazby atd. Netradiční tvary nevadí, jen si je pak budeš muset růčo prostřihnout/vystřihnout.
   Tak příjemnou zábavu! :)

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  3. Děkuji, Fidorko, za radu! :) Jdu do toho. Už teď se mi návštěvy smějí, jak máme na každé krabici vzorně štítek, tak to ještě vylepším. Zrovna probírám klukům šatník a vybavuji je na zimu, tak si mi o tom oblečení pomalu i zdá.

   Smazat
  4. Jen ať se smějí...pořád lepší, než kdyby se smáli chaosu ;)

   Smazat
  5. Však jo. :) Hlavně, že já jsem s výsledkem nad míru spokojená a kluci už se začínají aspoň lehce orientovat. Mimochodem, mám taky Jáchymka. :)

   Smazat
  6. A o to mi jde především, aby se ty děti odmala učily orientovat se ve svých věcech a byly si vědomy výhod, jaké z toho plynou.
   Doudám, že váš Jáchymek je trochu klidnější ;)

   Smazat
  7. Jáchymek je živel, ale k umuchlání. Zrovna mu budou 4 roky. Na rozdíl od staršího brášky přesně ví, kde má trička, trenýrky či pyžámko, teprve teď vidím, jak je každé dítě originál. U staršího, obávám se, žádný systém neobstojí. Ale - z kapesného si prý šetří na vlastní štítkovačku :)))).

   Smazat
  8. Tak to je slibný, to se ještě nějak vyčábří :D

   Smazat

Cením si každého milého komentáře a čtenáře blogu ♥
Prodejcům proto děkuji, že neobtěžují ostatní vkládáním "komentářů" s linky na úplně nerelevantní produkty, kterým chtějí dělat reklamu. Takové okamžitě mažu a nahlašuji jako spam.