úterý 6. ledna 2015

Swish and Swipe

Už pár dní v tom jedete se mnou a možná se začínáte ptát: Kdy přijde na řadu koupelna? Moje vana potřebuje vydrbat!
Dobrá otázka.
Jak sami začínáte zjišťovat, obecně doporučovaná frekvence některých domácích prací nemusí vyhovovat chodu vaší rodiny. O koupelně a WC to platí dvojnásob. Pár dospěláků s jedním kojencem bude mít zcela jiný nárok na udržování hygieny sociálky než rodina se třemi dětmi různého věku (a jako matka dvou malých  chlapců, z nichž jeden trpí fascinací hasičským sborem, musím dodat, že tento nárok ovlivňují ještě další faktory...).

Frekvenci udržování vašeho příslušenství si proto musíte zvolit sami, s tím vám FL nepomůže. S čím však ano, je zas a opět metodika. FL jej v tomto případě nazývá Swish & Swipe, což znamená "přesvištět a přejet" (nevím proč mi automaticky naskakuje i "pomáhat a chránit" - zjevně pro změnu fascinace uniformami ;)) a v praxi to vypadá tak, že v pravidelných intervalech, které vaše koupelna potřebuje, přejedete umyvadlo (vanu, sprchový kout, wc, bidet, baterie). Pozor, nemluvím o hloubkovém úklidu koupelny, při kterém drhnete zástěnu, obklady, čistíte topná tělesa, přebíráte kosmetiku a úklidové prostředky. To budete dělat v projektech samostatně věnovaných této zóně, až na ni přijde řada. Swish & swipe znamená přesvištět a přejet, nikoli drbat a drhnout, rozumíme si?

Pokud nesouhlasně bručíte, protože na vašem umyvadle, velké rohové vaně a sprcháči necháváte ruce a spousty vašeho času, a o nějakém přejetí proto nemůže řeč, pak vězte, že je to pravděpodobně proto, že to
1. neděláte příliš často (relativně)
2. děláte to zbytečně důkladně

Pokud denně věnujete 30 vteřin (slovy třicet vteřin) tomu, že někam stříknete vodu/ocet/čistící přípravek, opláchnete a vytřete, pak průběžně bráníte tomu, aby se na vašem příslušenství kumulovala a zažírala špína a vodní kámen, jejichž odstranění pak věnujete mnohem více času i energie při "velkém" úklidu a na jejichž eliminaci pak potřebujete mnohem větší kalibr, než ocet a švédskou utěrku nebo jiný šetrný prostředek, což je další důvod, proč byste měli S&S zahrnout do svých rutin. (Fly Lady to nařizuje v denních rutinách, já osobně si dovoluji hypotézu, že průměrně početné a pořádné české rodině stačí přesvištět sanitu obden. Vyzkoušejte a posuďte sami).

Pokud si takovou činnost necháte na chvilku, kdy máte prostoj vzniklý tím, že dozorujete koupající se děti, dopírá vám pračka, čekáte na napuštění kýblu, nádržky WC nebo trpíte ranní nevolností ;), zabijete dvě mouchy jednou ranou, aniž by vás to nějak významně vyčerpávalo a obíralo o čas.

TIP:  připravte si váš oblíbený čistící prostředek a roli papírových utěrek nebo hadr na několik míst (podle velikosti vašeho hyg. zázemí. Tuto dvojici mějte u WC mísy, u umyvadla i u vany, tak, abyste ji měli vždy po ruce a nemuseli nikam přecházet (a ztrácet čas nebo koncentraci). Pohled na ni bude vám i členům domácnosti připomínat svůj účel a bude pobízet k použití, proto se nesnažte ji někam zašívat - WC štětku taky jistě nemáte ve skříňce a nemaskujete fíkusem, ne?

Příště si představíme termín "hotspot" (a nebudete to mít nic společného s WIFI...).

14 komentářů:

 1. ... "pomáhat a chránit"... :-D To je vskutku nečekaná asociace:-D znamenitě mne pobavila...
  DÍKY ta tyto stránky ... MOC :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, legrace musí být i na wécé ;) Resp. v tématu o WC ;)

   díky za milý komentář, jdeme "prát a vařit" ;)

   Vymazat
  2. Jsem na tom stejne, previstet a prejet, automaticky mi naskoci "jo a pomahat a chranit" o to vic me prekvapi a pobavi, kdyz ctu dal ������ a uz se valim smichy, ze nejsu jedina!

   Vymazat
 2. Mně zase pobavila štětka za fíkusem :D a využívání volné chvíle se mi občas (zatííím jen občas) daří, třeba než uběhně 10min, abych mohla smýt masku z obličeje a kolikrát i při čištění zubů - mám dvě ruce, ne? :D

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrá pomoc sú vlhčené utierky určené na sanitu - také Swish and Swip.

  OdpovědětVymazat
 4. Díky za krásné stránky. Poslední dny jsou mi zdrojem obrovské inspirace a hlavně naděje. Ale tenhle příspěvek jsem nepochopila. Potřebuju vysvětlit.

  Připusťme, že zvládnu za 30s ošmrdlat umyvadlo. Připusťme, že s trochou praxe zvládnu i vanu. Ale záchod?

  Obléknu rukavice (předpokládejme, že v té minuaturní místnosti najdu místo, kde je skladovat esteticky), nastříkám savo pod přepad, či jak se jmenuje to místo, odkud vytéká voda. 30s pryč. Nastříkám čistič na horní stranu víka, spodní stranu víka, horní stranu prkýnka, spodní stranu prkýnka, mísu, dětské prkýnko, v rámci zrychlení vynechám nádržku. Otřu suchou utěrkou (jen s tím čističem, ať jí nemusím chodit máčet). Dalších 30s. Vyštětkuju vnitřek záchoda, spláchnu, tím opláchnu i štětku, dalších 30s. Dojdu vypláchnout a namočit utěrku, při té příležitosti vezmu dětské prkýnko pod sprchu, to je rychlejší. Další minimálně minuta. Otřu vlhkou utěrkou alespoň prkýnko (ať nesedíme na té chemii, i kdyby to měl být jen ocet) a mísu nad přepadem (protože se tam může dostat savo ze štětky a batoleti nevysvětlím, že tam při balancování na míse nesmí sáhnout, že se má držet jen prkýnka). V rámci zrychlení nechám oschnout. 15s. Dojdu vypláchnout a pověsit utěrku, vyhodit rukavice. Dalších 30s.

  Co dělám špatně? Místo 30s mám víc než 3 velmi otravné minuty. Navíc tomu odhadu nevěřím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja v ramci S&S jedu jen vodou, cili bez ruksvic, oplachovani atd. Savo a s nim spojene drhnuti uz nepovazuju za presvisteni, ale regulerni myti, na ktere dochazi smozrejmd taky pravidelne, ale ne denne. Denne poklop z obou stran, poklop atd. Nedrhnu, fakt jen prkynko a misu, rychle vodou, vyplachnout hadr a jdu. Mozna jsem mali dusledna, ale takto nam to funguje, i se 3 detmi-z toho 1 chlapec cura treba v noci i mimo a 1 chlapec si chce sam vylevat nocnik do wc...

   Vymazat
  2. Dobrý den,
   S&S o kterém je řeč, je opravdu jen "udržovací" úklid, během kterého otíráte lem WC, prkýnka a poklop, aby na něm nebyly kapky, vlasy, chlupy, prach.
   Hloubkový úklid provádějte jednou týdně, pokud jste doma 24/7 a máte malé děti tak 2x, ale mezitím udržujte pomocí S&S. Denní drhnutí a používání Sava je zbytečné. Toaleta běžné čtyřčlenné rodiny s normálními návyky (splachování po každém použití, kartáčování vnitřku mísy po velké potřebě) nepotřebuje denní desinfekci Savem, ani žádné wc gely, bloky a závěsy a podobné přípravky.
   Zkuste to a uvidíte, každá rodina má trochu jiné potřeby, ale u nás třeba ani ve fázi velkého osamostatňování mladšího syna nebylo potřeba "Savovat" denně.

   Vymazat
  3. U nás takto: Vlhčené desinfekční ubrousky. Nejprve jeden - utřu splachovač a pak postupuji zvenku toalety dovnitř. Dekl, mísa, co je vidět, zevnitř deklu, dětské prkénko, sedátko, pod sedátkem, mísa pod sedátkem. Pak to samé ještě jednou, aby tam nezůstaly žmolky. Tím prvním projedu i pod rantlem mísy. Tím druhým vytřu nádobku od štětky. Oboje spláchnu. Naleju do mísy čistidlo. Štětkou vyčistím mísu a zároveň štětku vymáchám v čistidlu. Spláchnu a při splachování štětku i osprchuju. Štětku dám na místo, ubrousky a čistidlo taky. A protože tohle dělám bez rukavic, jdu si umýt pořádně ruce. Tipuji v součtu tak 2-3 min.

   Vymazat
  4. Vlhčené ubrousky se nemají splachovat! Nejsou rozpustné jako toaletní papír. Proto je jejich denní užití hóóódně neekologické, i když jednoduché a pohodlné...

   Vymazat
 5. Kde a jak prosím máte položené a sušíte hadříky na rychloúklidy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Odpovídám už na starší dotaz - mívala jsem hadříky pověšené na koupelnovém topení nebo pod umyvadlem. Dnes ale používám vlhčené ubrousky z Lídlu, mám je v originální plastové krabičce a jen měním náplň. Je to akorát na to přesvištění umyvadel a povrchů, občas jimi i přejedu zrcadlo. Zvykla jsem si na ně celkem rychle, mám je po ruce i v kuchyni a jídelně. Možná to není úplně ekologické, jednorázové ubrousky proti hadříku, ale jsou pořád po ruce a na bleskový úklid super.

   Vymazat
 6. Já uklízím koupelnu jednou za týden. Je pravda, že už po pár dnech je na kohoutku u umyvadla usazený vodní kámen, ale to mě nedonutí k tomu, abych ji vydrbala dřív než za ten týden. Vanu nemáme, máme jenom sprchový kout. Sprchové kouty jsou jednodušší na údržbu, takže i z tohoto hlediska jsem ráda, že jsme si ho vybrali. Koupelnu mám vyčištěnou do půl hodiny.

  OdpovědětVymazat
 7. Se zpožděním jsem objevila knížku Lék na CHAOS, autorkou samotná vrchní flylady Marla :-) Docela se mi tam líbil překlad pro "Swish and swipe", díky němu mi to konečně seplo v hlavě. Stříkni a setři!

  OdpovědětVymazat

Cením si každého milého komentáře a čtenáře blogu ♥
Prodejcům proto děkuji, že neobtěžují ostatní vkládáním "komentářů" s linky na úplně nerelevantní produkty, kterým chtějí dělat reklamu. Takové okamžitě mažu a nahlašuji jako spam.