Končí návyk měsíce - udržovat čistý dřez
Každý den začínáme ranní a končíme večerní rutinou
PONDĚLÍ 28.1.
Úkoly tohoto dne- Vyměňte povlečení (kromě ložnice, pokud jste ji převlékali v pátek)
- Vyhoďte starý tisk, katalogy, letáky
- Vyleštěte zrcadla a dveře
- Utřete prach
- Vyluxujte všechny podlahy
- Vytřete podlahy
- Vysypte odpadkové koše
První misí tohoto týdne bude rychlý debordel obýváku. Natáhněte minutku a 10-15 minut uklízejte hotspoty (a propos - co je hotspot?), oblečení, hračky, čtivo, odneste nebo povyhazujte věci, které do obýváku nepatří, neplní zde svou funkci, překážejí a přitahují další binec.
*********************************************************************************
ÚTERÝ 29.1.
Úkol tohoto dneV úterý se vždy věnujeme především plánování:
- jídel k uvaření na příští dny
- oslava vysvědčení
- plánování aktivit s rodinou nebo přáteli
- objednání k lékařům, zubařům, kontrola zásob dlouhodobě braných léků
- jarňáky za rohem, organizujte!
Pozítří je nejzazší termín výměny dálniční známky, pokud ještě nemáte hotovo, pak je čas sehnat novou a odstranit starou (...známku!).
Mise dne: dnes bude tango s vysavačem v obýváku. Pořádný úklon a záklon a detailně vysáváme všechny chuchvalce prachu na podlahách i pod nábytkem, sedačkou a křesly, v rozích, na podlahových lištách, jejichž horní hrany bývají opomíjené. Ženy, netahejte samy těžký nábytek! Požádejte někoho o pomoc, nebo vyluxujte jen tam, kam dosáhne ten nejužší nástavec.
*********************************************************************************
STŘEDA 30.1.
Úkoly tohoto dneStředa je ve znamení boje s prokrastinací. Tento den se zabýváme věcmi, které máme sklon odkládat a nechávat zajít daleko. Například:
- vracení půjčených knih a věcí
- nejrůznější reporty
- dotažení rozdělaných prací
- poplacení složenek
- úřední záležitosti
- telefonáty, do kterých se nám jindy nechce
Mise dne: je čas zkrotit přečtené časopisy, komínky knih, rozvrtaná DVDčka nebo stolní hry. Vše uklidíme na své místo, nepotřebného a nepoužívaného se zbavíme.
*********************************************************************************
ČTVRTEK 31.1.
Úkol tohoto dneČtvrtky obvykle navazují na středeční antiprokrastinaci a bývají dnem, který věnujeme pochůzkám, nákupům, cestám do čistíren a opraven, dotahujeme do konce vše, co jsme včera nestihli, abychom to před sebou netlačili zase další týden.
Mise dne: uděláme ponor do čalouněných útrob pohovek, sofa a křesel. To bývá místo, kde končí spousta křupek, ponožek, mincí a kapesníků. Budete překvapeni, kolik věcí tam každý měsíc objevíte.
Dnes je také vysvědčení; nebuďte vykolejeni, pokud nebude úplně podle vašich představ.
*********************************************************************************
PÁTEK 1.2.
Úkoly tohoto dne
Jako každý pátek nakoukneme do kabelky; vyhodíme papírky od žvýkaček a účtenky, vylovíme vypadlé mince, vyklepeme drobky, doplníme zásobu kapesníčků, žvýkaček, pomád na rty atd. a stejný pořádek uděláme i v kufru a interiéru našeho auta - pryč s kelímky, láhvemi, ubrousky a prošlými parkovacími lístky.
Mise dne: jsme jeden jediný den v předsíni. Probereme a srovnáme bundy a kabáty, boty, posbíráme a vrátíme na místo vše, co sem nepatří, vyhazujeme zbytečnosti, probereme došlou poštu a letáky.
A pozor, máme nový návyk měsíce! :)
*********************************************************************************
SOBOTA 2.2.
Den volna pro rodinu. Dopřejte si menší rodinnou oslavu završení pololetí, třeba procházkou zakončenou návštěvou cukrárny nebo rodinným filmem, ať už v rámci domácího promítání, nebo návštěvy kina.
*********************************************************************************
NEDĚLE 3.2.
Nezapomeňte, když i Bůh musel sedmý den odpočívat, jak byste nemohli potřebovat trochu oddechu VY?
**********************************************************************************
Děkuji, už týden se snažím tohoto rozpisu držet...
OdpovědětVymazatNejvětší problém mám s plánováním jídla, nedokážu si vymyslet jídelníček.. Máte nějaký tip jak na to? Iveta
Já jsem si při problému s jídelníčkem za dob první mateřské vzpomněla na systém jídelny na ZŠ a zavedla tento systém: pondělí - rýže (tzn. rizota, obvykle zbylo maso z neděle, nebo kousek kuřecího s rýži atp.), úterý - těstoviny (milujeme je, mám asi 1000 receptů), středa - ryba, čtvrtek - luštěniny nebo zelenina nebo jídla z brambor, pátek - "sladký" den, tzn. palačinky, lívance, žemlovky, buchtičky s krémem atd. Sobota patřila klasické české kuchyni - sekaná, omáčky, maso na šťávě. Neděle slavnostní jídla a minutky, řízky, svíčková a tak. Funguje to dobře. Stále:-)
VymazatNa stránkách www.kucharkaprodceru.cz lze vyhledat článek "jak plánovat jídlo a nákup potravin" Věřím že bude dobrou inspirací.
VymazatMetynka, je to tady: https://www.kucharkaprodceru.cz/jak-planovat-jidlo/
VymazatJá s tím mám jediný problém - že při systému "vlastně neplánovat a mít zeleninu na sedm jídel a
maso, vejce, ryby, drůbež, mléčné výrobky a luštěniny na sedm jídel" - končím u repertoáru 7 jídel pořád dokola.
Jedu tedy systém, který zmínila Jana, mám jídelníček na celý měsíc PRO INSPIRACI, neznamená to, že ho musím přesně dodržovat, ale rámcově se řídím tím, že v pondělí máme polévku, nějakou hustější, výživnější. Úterý těstoviny, středa ryba, čtvrtek sladká jídla, pátky bez masa, o víkendech déle a složitější jídla a vývary. Odtud je tedy i ta logika, že v pondělí dojídáme zbytky z víkendu, polévkou se dojíme a máme ji dál jako svačinovou na další dny. Úterý rychlé jednoduché těstoviny, ve středu často ryba (středa a pátek je u nás 100% jistota čerstvosti), čtvrtky a pátky jsou zpravidla bezmasé, naopak o víkendu jsou masitá pomaleji vařená jídla a tažené vývary, protože je na to čas.
Nemáme teda jasně daný foršrift že v úterý za tři týdny (26.2.) budou špagety carbonara. Budou asi nějaké fofr těstoviny, ale jestli to budou zapečené grusetky s mletým, rajčaty a mozzarelou nebo nudle s kuřecím a špenátem, se rozhodneme podle situace, aktuální chuti a nabídky začátkem týdne, kdy plánujeme a nakupujeme, a je dost možné, že jestli bude v akci za hubičku nádherný lilek, tak nebudou grusetky, ale plněné lodičky z lilku :) (on ale bude v únoru stát víc než maso, na sezónní radosti, kterými se řídí jídelníček, si ještě počkáme).
Hlavně jsem tím teda ale chtěla říct to, že jsem ten typ, který s radou "mít zeleninu na sedm jídel a
Vymazatmaso, vejce, ryby, drůbež, mléčné výrobky a luštěniny na sedm jídel" neumí tak dobře efektivně pracovat a stejně bych asi byla bezradná co zrovna dneska nebo zítra z toho všeho navařit a jak všechno zužitkovat do mrtě, aby mi navazovalo i zužitkování zbytků (kosti, ořezky), nebo abych později nezjistila, že něco už je za hranou čerstvosti, protože jsem si to blbě naplánovala a přednostně zužitkovala trvanlivější věci před "rychlými" (batáty vs. čerstvý špenát, například).
Kdysi jsem sem dala jídelníček asi na 4 týdny. Je ryze český. Už si ovšem nepamatuji, kdy to bylo. Chtělo by to asi hledat.
OdpovědětVymazatAno, Filo, pořád to tam je ♥ - pod návykem měsíce listopadu (Plánování menu):http://terapiedomova.blogspot.com/2017/11/navyk-mesice-listopadu-planovani-menu.html
Vymazat