středa 21. března 2018

Velikonoční plán 2018

Je to tady, další svátky pomalu přicházejí a s nimi i náš aktualizovaný a tradičně barevný plán na přípravu Velikonoc, aby byly opravdu veselé. :) Vítejte!


Plán sdílím opět pro inspiraci a prosím a zdůrazňuji, modifikujte jej na vaše potřeby. Ať už jsou pro vás Velikonoce jen 4denní volno s oslavou jara, nebo nejdůležitější svátek roku a vysoce duchovní záležitost, přizpůsobte tomu váš plán. Jeho smyslem je jako vždy rozdělit si celkový objem práce do porcí jednotlivých dní tak, abychom se vyhnuli stresu a ponocování na poslední chvíli.
Dělejte si průběžně poznámky, na co třeba příště budete potřebovat více času, co byste rádi přidali, anebo naopak úplně vyškrtli. Bude to váš plán!

Dávám Vám odkaz na (barevný) list do diáře na poznámky, při tisku nastavte váš stroj na velikost A5, list je ke stažení ZDE.

Jdeme na to!


ČTVRTEK 22.3. / 8 dní do Velikonoc
Začneme kávou, to dá rozum. 
Nad ní pak vytvoříme rozesílací seznam přátel a příbuzných, kterým chceme poslat přání nebo jarní pozdrav (tip: použijte vánoční nebo loňský velikonoční rozesílací seznam). Paralelně si sepíšeme počet pohledů nebo přání k zakoupení, případně materiál na jejich výrobu, a také obálky a známky, ať není třeba ztrácet čas další pochůzkou na poštu. 

V rámci dne pochůzek pak nakoupíme alespoň některé potřebné položky, zejména pohledy či materiál na tyto jarní zdravice. 


PÁTEK 23.3. / 7 dní do Velikonoc
Promyslete náročnost výzdoby a to jak finanční, tak časovou a manuální. Nepřežeňte to, pamatujte, že v jednoduchosti je síla a střídmá dekorace vynikne více, než ta bohatá a přeplácaná. Do jednodušší výzdoby bude snadnější i zapojit děti, bude to pro ně zase jiný zážitek a setkání s tradicemi. Sledovat, jak jim pak klíčí a roste travička nebo řeřicha v minikvětináčcích ze skořápek, pro ně bude ohromná radost a zábava :)

Zvykem je v našich končinách zdobit dveře (věnec), okna a jídelní stůl. Zdobí se květinami, proutím, jarní trávou (osením), perníčky, zápichy do květináčů, důraz se klade na jarní symboly (vajíčka, zajíčci, kuřátka). Nezapomeňte na dostatečné množství vajec a papírové ubrousky a prostírání, pokud si na ně potrpíte. 
Kupte pomlázku, případně naplánujte výlet na vrbičky a upletení vlastní.
Pro trochu jarní inspirace zasurfujte u kávy, třeba tady.

Naplánujte i obsah koled, pokud půjdete k někomu na návštěvu, promyslete i to, jakou s sebou přinesete nadílku a dejte si to na seznam. Dodržujete-li tradici darování spodního prádla nebo ponožek, aby obdarovaného "beránek nepokakal", pak nezapomeňte i na tento druh nadílky.


Dnešním úkolem tedy bude naplánovat výzdobu a nadílku.
SOBOTA 24.3 / 6 dní do Velikonoc
V rámci dne pro rodinu můžete s dětmi začít pracovat na velikonočních přáních. Děti se určitě rády ujmou nalepování známek, razítkování ozdobnými razítky, nadepisováním adres atd., úměrně věku.

Je také čas vymyslet menu na Velikonoce. Dobře promyslete, co budete celé čtyři dny jíst. Sestavte si menu, prohlédněte recepty a sepisujte nákupní seznam. Nezapomeňte na nápoje a vejce, vejce, vejce! Pokud si chcete nechat zavézt nákup z obchodu až domů (třeba Tesco, Rohlík, Košík a další), pak odešlete seznam s objednávkou hned, aby byla vyřízena včas (pro mě ideálně během čtvrtka).
Nevymýšlejte žádné velké speciality, pokud je nemáte v malíčku, nepřidělávejte si stres. Vsaďte na jistotu.NEDĚLE 25.3./ 5 dní do Velikonoc
Dnes určete celkové množství vajec ke zdobení a rozvrhněte si celý proces foukání, barvení, malování, škrábání atd. do jednotlivých dní tak, abyste později na poslední chvíli nezdobili 50 vajec najednou.

Pak se můžete společně pustit třeba do přípravy těsta na dobré a ihned měkké perníčky, například  podle receptu na stránkách M. Brýdové. Je umíchané za okamžik. Zabalte těsto do fólie a dejte ho odpočinout do lednice do druhého dne. S množstvím nešilte, stačí jeden dva plechy vykrojených svátečních motivů, pár na ozdobu, pár na zub a šmitec ;)


PONDĚLÍ 26.3. / 4 dny do Velikonoc
Dnes změníme denní náplň v programu FlyLady a místo obvyklého pondělního velkého úklidu si naordinujeme čtvrteční pochůzky a oběhneme vše, co je potřeba (cestou vhoďte do schránky pohlednice k rozeslání).
Teď je lepší se zásobit a zamakat na přípravách, úklid počká. Na svátky tak bude čerstvě uklizeno a povlečeno, navíc následující pondělí je pořád svátek a nebude se dělat nic, takže vynechaný interval úklidu nakonec nebude tak dlouhý, jako by byl, kdyby bylo uklizeno už v pondělí /místo 14 dní bude jen 10denní/.

Upečte perníčky: těsto máte připravené, vykrojené a upečené máte perníčky za půl hodinky, takže žádné stepování u trouby do noci!ÚTERÝ 27.3. / 3 dny do Velikonoc
Pokud počasí dovolí, umyjte jedno či dvě okna v "obývací" zóně - kuchyni a obýváku. Followeři FlyLady mají v kuchyni náskok. :)
Ozdobte dnes perníčky. Přizvěte děti na pomoc, perníčky budou hezčí a veselejší!

Dokončete přípravu zbytku dekorací.STŘEDA 28.3./ 2 dny do Velikonoc

Udělejte žehnací úklid dle Velkého pondělí s FlyLady a požádejte dalšího člena rodiny, aby vyklepal koberečky, kusové koberce a předložky, pěkně na kandelábru a rákoskou. Je s podivem, co se z těch pravidelně luxovaných koberců ještě vyklepe!
Vyklepte i rohožku přede dveřmi.ČTVRTEK 29.3. / 1 den do Velikonoc
Dodělejte "pondělní" velký úklid, pokud jste jej včera nestihli celý. Vyměňte ručníky, na WC dejte nějaký jarní veselý toaleťák a pokud jste si nezařídili nákup do domu, vrhněte se do davu na lov potravin a surovin na sváteční stůl.

Rozmístěte a upevněte hotové nebo obnovené dekorace, naaranžujte čerstvé květiny.
Na jídelní stůl dejte čistý ubrus a ubrousky/prostírání. Není to nádhera? :)


PÁTEK 30.3.
Upečte beránka. Než se upeče do zlatova, připravte si základní suroviny na vaření na druhý den, ve dvou se to lépe táhne, když si to vemete s partnerem k debatě nebo televizi, máte to za chvilku hotovo. Půjde nejspíš o kvanta cibule a další zeleniny, masa, příloh - to vše může být nakrájeno dopředu! Nakrabičkujte si to a další dny vám to ušetří spoustu času a energie. 


SOBOTA 31.3.
Poránu dejte vařit vejce, která se ještě budou barvit a zdobit, nebo přijdou do bramborového salátu, děláte-li.
Začněte vařit a péct. Díky připraveným surovinám by vám to mělo jít hezky do ruky, mně už to přijde jen jako takové relaxační kouzlení :)

NEDĚLE 1.4. 
Pokračujeme ve vaření a pečení (podle situace).
Pokud barvíte vejce kupovanými barvami, dodržujte návod na obalu, pokud chcete něco přírodního a elegantního, zkuste recept Mlsné kočky, mně se osvědčil, vejce jsou krásná. Postupně zchlazená a následně v lednici uchovávaná vejce vydrží 10 dní. 

Pokud odjíždíte na návštěvu, mrkněte na seznam a ujistěte se, že máte s sebou všechno, co jste plánovali: nadílky, dárky, obžerstvení, alkohol atd.


Krásné a veselé Velikonoce a bohatou pomlázku!


P.S.:
Schovejte si svůj seznam a založte si ho do své domácí složky (šanonu). Vytvořte si sekci Velikonoce, příští rok se vám seznámek s vlastnoručními poznámkami a postřehy bude hodit jako připravený letecký itinerář :)

1 komentář:

  1. Fi,děkuju za plán, nezvládám udělat vše,ale mám aspoň mustr...ono s mnoha věcmi a dětmi vc.miminka a manželem t.c.marodem je to náročnější...prosím ještě se peče mazanec ne?v pátek nebo sobotu ...pěkně požehnané Velikonoce přeju Miki

    OdpovědětVymazat

Děkuji za váš komentář :)