neděle 22. října 2017

Zónový úklid 23. - 29.10.
Pondělí 23.10.

Denní rutiny

Z místností v domě patří pondělí ložnici.
 • Dáme vyprat povlečení a vyvětráme lůžkoviny.
 • Sklidíme povrch nočních stolků, aby na nich nebyly kapesníky, papírky, hrnky s nápoji, bižuterie, odklidíme rozházené čtivo nebo šatstvo kolem postele. 
 • Vlhkým hadříkem utřeme prach z rámů obrazů a dekorací na zdi, z obložek dveří, utřeme dveře kolem kliky a v místě, kde se dveří dotýkáme. 
 • Prach utřeme i na ostatních plochách: parapetech, stolcích, komodách.  
 • Zameteme nebo vyluxujeme podlahu, vyluxované kusové koberečky nebo předložky kolem postele vyklepeme.
 • Povlečeme do čistého a hezky usteleme.
 • Na závěr setřeme vlhkým mopem podlahu a vyvětráme.
 • S celým úklidovým arzenálem se následně přesuneme do předsíně
 • Odstraníme: dočasně vystavené pohledy, vstupenky, jízdenky, obrázky, letáčky, věci, které odkládáme z kapes a nevíme kam s nimi, tak je strkáme za rám zrcadel, lišty s věšáky a nástěnky a zakládáme na (nejen vizuální) chaos.
 • Utřeme prach na odkládací komodě/botníku/polici/konzolovém stolku.
 • Zameteme nebo vysajeme podlahu a vytřeme ji.

V pondělí zrevidujeme povíkendové zásoby v lednici (které také přednostně upotřebíme) a naplánujeme menu na příští dny. Vytvoříme seznam a zajistíme nákup.

-------------------------------------------------

Úterý 24.10.

Denní rutiny

V úterý přichází na řadu koupelna. 
 • Dáme vyprat ručníky a předložky
 • Vymyjeme a vydesinfikujeme kočičí a jiné zvířecí toalety a vyměníme stelivo nebo podestýlku.
 • Sklidíme povrchy skříněk nebo polic, setřeme prach  na plochách.
 • Přeleštíme zrcadla a skleněné plochy.
 • Srovnáme obsah koupelnové skříňky a uděláme malou rychlou inventuru: nedochází aviváž, ubrousky do sušičky, škrobenka, zubní pasta, vložky, uchošťoury? Vše si poznamenáme na nákupní seznam.
 • Vysajeme podlahu, i pod skřínkami a v zákoutích.
 • Na WC nejprve otřeme kliku a dveře v namáhaném místě, dále vypínače, přejdeme k splachovacím tlačítkům, páčkám nebo držákům splachovacích šňůr. Poté důkladně omyjeme obklad kolem mísy, nohu a WC mísu zvenčí a nakonec vytřeme podlahu, nejprve v koupelně, poté na WC.
 • Na závěr dáme voňavé čisté ručníky.
V úterý také žehlíme ležáky z prádelního koše.  ----------------------------------------------------

Středa 25.10.

Denní rutiny

Dětský pokoj uklízíme ve středu.
 • Dáme vyprat povlečení a větráme lůžkoviny.
 • Uklidíme povrchy skříněk a komod od zbytečností a odložených předmětů a utřeme prach
 • Minulý týden jsme dávali do pořádku umělecké potřeby, tento týden se přesuneme na skládačky, karty, pexesa, vkládačky, deskové hry a drobné stavebnice; zkontrolujte stav, otřete od prachu, vyřaďte vše nekompletní a poškozené, případně neaktuální, čemu už děti vyrostly, pracujte společně.*
 • Vyluxujeme a vyprášíme také kusové koberce a předložky, hrací koberečky.
 • Zameteme nebo vyluxujeme podlahu (i pod postelí).
 • Hezky povlečeme a usteleme.
 • Podlahu na konec stáhneme vlhkým mopem, položíme koberce a předložky a vyvětráme.

Pokud máme nějakou úřední záležitost, středa je úředním dnem na většině úřadů v ČR a proto na tento den naplánujeme vyřízení takových záležitostí nebo pochůzek.

*Po skončení práce v pokojíčku děti odměňte prubnutím jedné z oprášených her, posílíte tak jejich dobrý pocit a vědomí, že smyslem dělání pořádku ve svých věcech je (znovu)nabýt přehled, co všechno vlastně mám a pomůžete jim vnímat rozdíl mezi skříňkou napěchovanou neidentifikovatelným pestrobarevným obsahem a vytříděnou uklizenou skříňku s vlastním a  praktickým uspořádáním.

 -------------------------------------------------------

Čtvrtek 26.10.

Denní rutiny

Čtvrtky patří kuchyni
 • Před nadcházejícím víkendem opět v rychlosti koukneme do lednice, zda v ní nezůstává něco, co by mohlo podlehnout zkáze nebo zbytečně zabírat místo, zrevidujeme i chlebník a vytřídíme pečivo.
 • Srovnáme skříňku pod dřezem a uděláme malou rychlou inventuru: nedochází jar, prostředek do myčky (sůl, leštidlo), hadříky, houbičky, odpadové pytle atd.? Vše si poznamenejte na nákupní seznam.
 • Napustíme si dřez trochou horké vody se saponátem a deckou octa a otíráme madla a rohy skříněk (místa, kterých se dotýkáme nejvíc), dále malé "vystavené" spotřebiče, jako jsou varné, filtrační a čajové konvice, kávovary, sodovkovače, mixéry, doufejme, že toho máte vystaveného co nejméně ;)
 • Poklidíme jídelní stůl, dáme čistý ubrus a prostírání.
 • Na závěr rychle přejedeme rychle i panely a povrchy na velkých spotřebičích, jako je mikrovlnka, dveře lednice, trouby, kryt digestoře atd.
 • Vypláchneme a vyleštíme dřez, vyměníme hadříky a houbičky a máme hotovo.*

Ve chvíli volna u kávy také zaplatíme účty a faktury, které v průběhu týdne shromažďujeme na jednom místě. 

* Houbičky a hadříky měníme podle potřeby, samozřejmě. 
Jejich životnost a hygienickou nezávadnost výrazně podpoříme, když je pravidelně (třeba večer v rámci večerních kuchyňských rutin) přepereme ve dřezu v horké octové lázni s kapkou jaru. Stejným způsobem lze ošetřovat i kartáče na láhve.
Nepřihazujte kuchyňské hadříky do pračky, potřebují prát na daleko vyšší teplotu, než se prádlo obvykle pere, výsledkem pak může být zapáchající pračka i prádlo, a to je škoda.


-------------------------------------------------------

Pátek 27.10.

Denní rutiny

Každý pátek připravíme obývák pro víkendový relax i přijímání návštěv. 
 • Srovnáme a naklepeme polštáře a matrace sedaček, složíme plédy (jen pokud nejsou flekaté nebo nevoňavé a nepotřebují vyprat!)
 • Sklidíme konferenční a TV stolky, uklidíme DVDčka, hry, hračky, přetřídíme tisk a čtivo, nepřečtené časopisy a letáky dáme na své místo (do stojanu), přečtené a prohlédnuté do tříděného odpadu.
 • Vlhkým hadříkem setřeme okenní parapety, stolky, volné plochy.
 • Prach otíráme i z rámů obrazů, fotorámečků, nástěnných dekorací a pokojových květin. Povrch silněji hzaprášených listů můžeme nejdřív šetrně vysát na nejnižší výkon a pak jen otřít vlhkým hadříkem.
 • Na závěr vyluxujeme podlahy a vytřeme, mopem rovnou stáhneme i kuchyň nebo kuchyňský kout, které bývají často součástí obýváku.
--------------------------------------------------------

Sobota 28.10.

Denní rutiny

V sobotu se věnujeme především rodinnému programu, odpočinku a regeneraci, zahradě a relaxačním pracem kolem domu.
Při odchodu ven odnášíme tříděný odpad, aby nám nepřerůstal přes hlavu. Při návštěvách maminek a babiček nezapomínáme vracet nejrůznější krabičky, zavařovačky a hrnce od proviantu, nejen abychom měli do čeho zase "nafasovat" ;), ale aby nám také nepřekážely v našich odkládacích prostorách.

A POZOR, než půjdete večer spát, posuňte hodiny o hodinu dozadu a užívejte si o hodinu delší spánek, jupííí :)

-------------------------------------------------------------

Neděle 29.10.

Denní rutiny

I v neděli přiměřeně lenošíme a odpočíváme. 
Stres z pondělního rána zmírní dobrá večerní příprava věcí, tašek a úprava zevnějšku.

10 komentářů:

 1. Ještě malé doplnění k houbičkám na nádobí - já dávám vlhkou houbičku na 2 minuty do mikrovlnky (četla jsem to někde na webu, že se všechny mikrobi zničí - tak snad je to pravda). A podobně to dělám s dudlíky a dětskými plastovými lžičkami (dám do pařáčku na knedlíky do mikrovlnky a hotovo).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, to je starý dobrý tip a já vážně o jeho zařazení uvažovala. Ale - nejen v USA, ale i v UK byla oficiálně vydána doporučení, aby se houbičky takhle nesterilizovaly, protože díky němu došlo už k několika domácím požárům. Mikrovlnky mají čím dál silnější výkon a když se vlhkost z houbičky odpaří rychleji a na pěnu začne působit vysoká teplota, může se vznítit. Nikde není napsáno, na jaký výkon se může houbička sterilizovat, ani jak přesně má být vlhká, aby byla "dostatečně vlhká" a nebezpečí eliminováno, takže si tohle doporučení nechci brát na triko a mít na svědomí něčí mikrovlnku nebo rovnou celou kuchyň a pak se nějak dohadovat.
   Věřím, že to nebude až tak horký, doslova a do písmene, ale jistota je jistota :D

   Vymazat
  2. Děkuju za objasnění, to mě vůbec nenapadlo, že by to mohlo chytnout.

   Vymazat
 2. Mám dotaz,kde sehnat ubrousky do sušičky? Slyším o tom poprvé. Děkuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já kupovala v DMku. Mají to mezi pracíma věcma.

   Vymazat
  2. Já si je vozím ze zahraničí, kupuji Lenor a Soupline, a obojí lze sehnat i u nás v eshopech, najdete přes google.
   Používám jen příležitostně, tak mi vydrží i dost dlouho.

   Vymazat
 3. Mám taky dotaz, kdy se v tomto týdnu myje vana nebo sprchový kout? Já teď začala a moc se neorientuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vítejte :)
   Doporučuji vanu a sprcháč udržovat průběžně, tzn. denně stříknout čistícím prostředkem, přejet kartáčem a spláchnout. Špína se tak neusazuje a nemusíte jednou týdně drhnout pískem celou vanu a zabraňuje to i zabarvení a zažloutnutí v některých místech.
   Zastěna a obklady pak zhruba jednou měsíčně, to vám připomenou mise, stejně jako čištění odpadů.
   Při velmi tvrdé vodě je potřeba ještě používat denně stěrku a setřít kapky, jinak se sklo zástěny zanese drobnými a takřka neodstranitelnými skvrnkami.

   Jakmile děti odrostou, je na místě zavést pravidlo, aby každý po sobě umyl vanu a sprcháč, vyčistil záchytné sítko od vlasů a pěny, vrátil na místo šampony a sprchové gely, vytřel případné loužičky kolem vany, vyvěsil mokrý ručník a místnost nechal odvětrat, jinak by koupelně nepomohl ani dvousměnný provoz úklidové služby ;)

   Vymazat

Děkuji za váš komentář :)