Miluju pokojovky.
Zútulní každý interiér, čistí a zvlhčují vzduch, eliminují škodlivé látky a v neposlední řadě pohled na zdravou zeleň uklidňuje, fakt!
Pokud to máte stejně, udělejte důkladnou jarní revizi všech rostlin ve vašem domově. Je třeba zkontrolovat stav každé jedné z nich - vzhled listů, stav zeminy a kořenů, i samotného květináče.
Udělejte si stanoviště nejlépe na kuchyňské lince nebo koupelnové skříňce poblíž zdroje vody, rozprostřete na plochu velkou igelitovou plachtu, připravte si velký odpadový pytel a menší igelitky, provázky, nový substrát, keramzit nebo oblázky, větší lžíci nebo lopatku a nůžky.
Každou rostlinu vyjměte z květináče, lehce otřepte okolní substrát (s mírně proschlým to půjde lépe) a prohlédněte kořenový bal a listy, jestli je vše pořádku a nejeví známky poškození houbami, chorobami nebo jinými škůdci. Vše podezřelé odstraňte, pokud je bal prokořeněný nebo kořeny vylézaly z odtokových otvorů dna, dopřejte kytce větší nádobu. Na květináč (vnější obal) zespoda napište permanentním fixem datum výměny zeminy, nemusíte přece všechno nosit v hlavě!
Mladé rostliny je potřeba přesazovat jednou ročně, starší pak jednou za 2-3 roky - cedulka vám pomůže se v budoucnu lépe orientovat.
zápich |
Vodomilné budou rády za častější zálivku obden nebo 2x týdně, jiným bude stačit jednou za 10-14 dní. Jak takového přehledu ale dosáhnout? Označte si rostliny! Ať už popiskem, nebo barvou - např. zelená nálepka nebo štítek budou navádět k zalití ve středu a neděli, červená k zalití každou druhou a čtvrtou neděli v měsíci, hnojení pak všechny květiny první neděli v měsíci, například. Zní to složitě, ale když si to hodíte do tabulky s rutinami nebo do diáře a květiny vizuálně označíte (klidně i nějakým dekorativním zápichem dle vašeho vkusu), nemusíte nad tím vůbec přemýšlet nebo to držet v hlavě a vaše rostliny budou prosperovat.
Nezapomínejte květiny pravidelně oprašovat, taková prevence je méně složitá než sprchovací lázeň ;) K oprášení dobře poslouží jemný štětec, třeba kosmetický, silnější listy můžete jemně luxovat pomocí nástavce a sníženého výkonu, aby se listy nepoškodily.
Nakonec taky promyslete stanoviště - v létě listům zpravidla škodí přímé sluneční světlo za oknem, některé druhy by proto měly dočasně zmizet z parapetů a ploch pod okny, aby se nespálily, vrátit se pak můžou zase s příchodem podzimu - ale to vám jistě připomenu zase za půl roku ;)
Tak tento "úkol" přišel přesně na zavolanou :). Už od března myslím na to, že musím všechny květinky přesadit, ale .... Dnes se sešlo volné odpoledne pro kytky i děti na dvorku a ještě k tomu to jemné nakopnutí od FL, do kterého jsem se zamilovala. Takže moc děkuji a květinky myslím ještě víc :).
OdpovědětVymazatKomu se nelení, tomu se zelení! :)
Vymazat