pondělí 9. února 2015

Organizační série - Den 8.

Vítejte u 8. dílu Organizační série! Dnes (resp. zítra) se mrkneme na mycí zónu.

Do té spadá oblast, ve které myjeme nádobí, necháváme ho tam odkapat, omýváme zde ovoce a zeleninu, a konečně sem patří i skříňka pod dřezem, ta nás bude obzvláště zajímat.

Pokud teprve začínáte, věnujte zvláštní pozornost dřezu jako takovému, jaký druh pozornosti mám na müsli, se dovíte v kapitole o čištění dřezu.


Pokud je to alespoň trochu možné, doporučuji nechávat v okolí dřezu pouze ty prostředky a přípravky, které používáte nejčastěji: jar na mytí nádobí, houbičku nebo hadr, kartáč na vymývání sklenic nebo láhví, kartáč na drhnutí nádobí a dřezu, atd. Ideální je tuto soupravu zavěsit na zeď pomocí háčků nebo jiného závěsného systému, tak, aby se okolí dřezu co nejsnadněji udržovalo.
Věci, které používáte méně častěji, doporučuji umístit do zmiňované skříňky pod dřez, aby byly pohodlně po ruce, ale zároveň nepřekážely na povrchu, který je v kuchyni potřeba často utírat. Všechny ty přírodní úkazy v oblasti dřezu jako je plíseň kolem lišt a těsnění nebo jejich zpuchření, je jen důsledek toho, že tam zateče voda a skrz výstavku přípravků, dochucovadel a dekorací si toho dlouho nikdo nevšimne (neboť to ani nelze skrz tu překážkovou dráhu pokaždé dosucha vytírat).

A nyní přejdeme na tu pandořinu skříňku samotnou.

Místo pod dřezem bývá trochu komplikované v tom, že v horní třetině překáží vana dřezu a odpadové trubky, na zadní stěně mohou překážet přívody a vývody od myčky (případně pračky, pokud je v kuchyni), mně tam překáží i hadice se závažíčkem patřící k výsuvné baterii, kromě toho tam máme spád a odpad dřezu natočený poněkud neprakticky směrem ke dvířkům, nikoli k zádům, jinak to udělat nešlo, pokud jsem trvala na stávající orientaci dvojdřezu, takže v mém případě jsem přišla téměř o polovinu prostoru.
Přesto je skříňka využitá: máme tam odpadkový koš, dlouhý a hluboký, obdélníkového tvaru, takže kopíruje jednu stěnu skříňky, což je praktičtější, než kdyby byl kulatý (obecně preferuju hranaté tvary, zaberou méně místa). Někomu toto řešení nevyhovuje, nám více, než volně stojící koš. Odpad denně vynášíme a nedáváme do něj biologický odpad, tak s tím není problém.
Dále máme pod dřezem čistící prostředky, náhradní houbičky a hadry, zásobník s igelitkami a odpadovými pytly, náhradní čistící kartáče, smeták a lopatku. Každý s tímto prostorem nakládá různě, ale obecně jsou tam zhruba tyto věci.

ext.homedepot.com
Jako v mnoha případech, i v tomto doporučuji využít místo na stěnách, kde jde na háčky zavěsit vše, co zavěsit lze: úklidové kartáče, lopatku, smetáček, příruční vysavač. Viděla jsem skvělý nápad se zkrácenou záclonovou tyčí, na kterou lze zavěsit na "S" háčky jak některé předměty, tak i přípravky, třeba ty s rozprašovačem.
Čistící prostředky je praktické uložit do plastového boxu, ideálně průhledného, ale není podmínkou. Box drží svůj obsah pohromadě, takže se nekácí a nesesouvá, a zároveň se chrání povrch skříňky před poškrábáním nebo potřísněním některého z přípravků, pokud vyteče. S boxy je navíc snadnější manipulace, dají se vysouvat,  přenášet (při úklidu), nebo pohotově vyjmout, pokud uvnitř skříňky dojde k nějaké katastrofě (prasknutí vody - té z trubek ;)).Úkol zítřejšího dne je tedy následovný:
 • ukliďte okolí vašeho dřezu, aby vám tam nic nepřekáželo a nekomplikovalo údržbu dřezu i jeho okolí a bylo tam stále čisto a sucho.
 • V okolí dřezu ponechte jen prostředky, které používáte několikrát denně.
 • Vyndejte obsah skříňky pod dřezem na podlahu, roztřiďte jej, pokontrolujte expiraci jednotlivých přípravků, vyhoďte nebo pošlete dál ty, které nepoužíváte. Přípravky, které používáte zřídka (čističe trouby například) dejte na místo, kde skladujete úklidové protředky (komora, koupelna), kde nebudou mezi intervaly čištění tolik překážet.
 • Pod dřez vraťte jen ty, které používáte pravidelně.
 • Pokud ve skříňce skladujete ještě něco jiného, opět zrevidujte množství a účel.
 • Před vyskládáním věcí zpět skříňku samozřejmě vymyjte desinfekčním přípravkem nebo naředěným octem, police nebo dno můžete vyložit ochrannou podložkou, fólií nebo voskovaným papírem.

Doporučení na závěr: věci skládejte tak, abyste je měli co nejpohodlněji po ruce, např. koš blíže k přípravné časti linky, tablety do myčky blíže myčce, odpadové pytle poblíž koše, smeták co nejblíže dvířkům na straně koše, zatímco náhradní náplně nebo houbičky mohou být více vzadu.

Zítra je podle FlyLady úterní Den plánování a tak si naplánujte případná vylepšení, která vaše skříňka bude potřebovat.
Při plánování přemýšlejte tak, abyste si všechno co nejvíc usnadnili a jakýkoli proces pro vás byl co nejkomfortnější. Pokud zápasíte s místem, využijte i dvířka skříňky, její stěny, háčky, výsuvné police (hlavně speciální výsuv nebo kolotoč v rohových skříňkách, aby byl využitý i roh),  vnitřní stohovatelné poličky, ať můžete jít do výšky, aniž byste skládali věci na sebe, to je totiž vždy cesta k chaosu!

Poté, co dáte vaši mycí zónu do pořádku a bude funkční, stane se její údržba snadnou denní rutinou, která vám nezabere ani čas, ani energii!

Nezapomeňte nakouknout na Pinterest, kde jsem vám vybrala pár obrázků k inspiraci a motivaci, mějte hezký večer nebo den a nashle u dalšího dílu!

10 komentářů:

 1. Prima, tak zítra to mám po organizační stránce bez práce :-). Veškeré prostor, který ve skříňce pod dřezem zbyl vedle trubek a jiného, zabírá výsuvný koš na tříděný odpad (geniální, nemůžu si to vynachválit). A na vrchu "kostry" toho výsuvu mám akorát smetáček, misku na skořápky vajíček (měníme pak za domácí vajíčka :-) ) a krabičku s kapslemi do myčky. A jelikož už tam není co organizovat a třídit (stejně tak v okolí dřezu), tak to zítra aspoň otřu :-)

  OdpovědětVymazat
 2. joj tak tahle skříńka je moje věčná bolest ...přeskupuju ji už po několikáté a furt to není ono a to ještě o jednu část z ní přijdu, neb se u nás plánuje myčka, která nelze dát nikam jinam, než místo půl té skříňky. U nás tam bydlí hadry, drátěnky, houbičky, sáčky, váleček, alobal, špejle, pečicí papír, vázy (na lince mi zavazí, do komory se aktuálně nevejdou) , dole formy na chleba,miska na tříděný odpad v podobě baterek, no a asi čtvero mlýnků - mák, ořechy atd..No fůra věcí..Kam je dám, až zmizí prostor jsme vážně zvědavá (a to košíčky a krabičky a podobně mám zavedné už dávno)
  Klaris

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Huíí. Nešla by do kuchyně pověsit ještě jedna skříňka někam na zeď? Nebo udělat ostrůvek? Nebo pak už jen přistavit ;)

   Vymazat
  2. Zkusila bych zminimalizovat množství věcí - zvážila bych vlastnictví tolika mlýnků (na oříšky používám struhadlo v robotu), na chleba by stačila forma jedna (já nemám žádnou, peču v litinovém hrnci, v kterém jinak lze normálně vařit, nebo na plechu). Doporučuji nějakou motivační brožuru o minimalizmu, hodně se o něm mluví např. v knize Domácnost bez odpadu.

   Vymazat
 3. Juhůů, tak dnešní nehodou, kdy mi dřez vytekl do linky, mám splněn zítřejší úkol. Čekala jsem, že někdy tím předběhnu dobu, ale že tak brzy? Jen u nás ve skříňce pod dřezem jsou hrnce a už i útěrky. :-) Přeji krásný den. Krista

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to "potěší", ale když je zase hotovo, tak to tak mělo být ;)
   Krásný den bez dalších nehod a překvápek! :)

   Vymazat
 4. Skříňka pod dřezem byla donedávna moje slabost, ale už jsem na ni vyzrála. Není tam nic, než čisticí prostředky používané v kuchyni, odpadkový koš a nádoba na bioodpad. Čisticí prostředky jsou v plastové nádobě a pokaždé, když vynáším obojí odpadky, vyndám vše ven, dno skříňky vyšplíchám Sanytolem, utřu papírovým ubrouskem, který hned hodím k těm odpadkům, vrátím zpět nádobu s čisticími prostředky, zabere max. 1 minutu, a když odnáším odpadky, tak si cestou libuju, jak je skříňka čistá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to děláme úplně stejně :)
   A jak píšete - jedna minuta a člověk nemusí řešit žádné přischlé skvrny a fleky, smetí, zápach.
   Paráda! :)

   Díky za komentář!

   Vymazat

Cením si každého milého komentáře a čtenáře blogu ♥
Prodejcům proto děkuji, že neobtěžují ostatní vkládáním "komentářů" s linky na úplně nerelevantní produkty, kterým chtějí dělat reklamu. Takové okamžitě mažu a nahlašuji jako spam.