neděle 24. února 2019

Organizační série 2019 - kuchyně, 3. díl

Vítejte u dalšího dílu organizační série, dnes věnované lednici - zvrchu i zevnitř.



Lednice má chránit pokrmy a potraviny před působením bakterií, které urychlují proces kažení. Říká teorie.

Někdy však situace v lednici nebývá v tomto ohledu úplně ideální a bakteriím naopak poskytuje útočiště za přímo ideálních podmínek. A ne vždy to dokonce bývá očividné, a tak vás může lehce něco prohnat, aniž byste tušili, proč.
Pokud si nejste jisti, jestli ukladáte potraviny správně, podívejte se na váš typ lednice (na štítku) a stáhněte si manuál, kde je uvedeno doporučené schéma ukládání. Bohužel je ale pravdou, že ani některé instrukce od samotných výrobců nebývají úplně optimální. Například mnohé lednice mají schránku na vejce přímo na dveřích. Skutečnost je však taková, že tam je teplota nejnižší a fluktuuje v závislosti na četnosti otvírání dveří, což vejcím neprospívá.

Obecně se potraviny ukládají takto:




Podívejte se tedy na vaše uspořádání, jestli je v pořádku, to je úkol na příští dny. Při té příležitosti zkontrolujte datum spotřeby u všech produktů a ujistěte se, že dovnitř už vracíte jen čerstvé potraviny (pokud praktikujete Zónový úklid, počkejte na čtvrtek ;)).
Jejich trvanlivost od této doby pečlivě hlídejte. Pokud nevíte, jak dlouho vám vydrží různé věci bez vyznačeného data spotřeby nebo trvanlivosti, nalistujte si český web Jak v kuchyni, kde najdete (nejen) tuto informaci u široké škály u nás dostupných produktů.
V blízkosti lednice doporučuji mít po ruce permanentní popisovač a u každého produktu, který po otevření vracíte nespotřebovaný zpět, označit na obale datum otevření, abyste jej přednostně brzy spotřebovali, nebo vyhodili dřív, než to v něm začne žít.

Pokud můžu doporučit ještě jednu věc, která se mi velmi osvědčila, pak je to uspořádat jednotlivé produkty do vnitřních průhledných nebo polopropustných boxů či košíků.
Jednak potraviny drží pohromadě, takže se nemůže stát, že vám šunka i s papírem přimrzne ke zadní stěně lednice, a dále tak udržujete skupiny podle druhu při sobě, což je nejen hygieničtějčí, ale zároveň i usnadňuje orientaci v lednici, a to nejen při vybírání, ale i ukládání.

V neposlední řadě - pokud se stane, že něco vyteče, potřísní se jen produkty v daném boxu, nestane se, že by vám něco proteklo o dvě police níž a měli jste o zábavu postaráno.
Nejen proto doporučuji vybírat takové boxy, které mají co nejpravidelnější tvar, plné dno, byly omyvatelné (v tomto případě platí: plast nad zlato!) a samozřejmě měřte, abyste po nákupu nezjistili, že někde něco drhne.

Samostatnou kapitolou je mrazák. Tady doporučuji opět skladovat potraviny odděleně podle druhu (maso, zelenina, ovoce, hotovky), především proto, abyste "ten zatracený kousek hovězího" na  polévku nehledali půl dne. Dobré a výrazné popisování zamražovaných produktů je samozřejmostí, šikovné je mít někde po ruce seznam, abyste s jistotou věděli, co mrazák obsahuje a mohli efektivně plánovat, ale i využívat zásob (tento seznam je například součástí TD Diáře, vidět ho lze například na tomto videu v 9. minutě). Možná se vám to zdá už příliš puntičkářské, ale věřte, ušetří vám to čas a energii, když nebudete muset holýma rukama probírat ledové balvany a študovat ojíněné etikety! Předpokladem je však spolupracující rodina, protože pokud si někdo v noci k pivku rozmrazí ulitou porcičku guláše a neodškrtne ji ze seznamu, nebo vám to nedá ve známost jinak (doufejme, že ne špinavým talířem ve dřezu!), pak vás pohřešovaný guláš se kterým jste počítali může poněkud zaskočit a vést ke studené válce (nebo aspoň večeři) po dobu příštích dnů. ;)


A nakonec ještě jedna malá poznámka: není to teda úplně organizační záležitost a je to taky věc vkusu, ale pokud máte dojem, že vaše kuchyně vypadá pořád nějak ne(u)spořádaně a potrpíte si na zvyk připínat na lednici magnetem všechno, co vám přijde pod ruku, pak zvažte, jestli by nebylo lepší se tohoto zvyku zbavit.
Osobně jsem od doby, kdy jsem celý den hledala pozvánku na vítání občánků (abych ji našla asi o týden později na lednici, kde jsem ji "přece měla na očích")  na tento způsob zanevřela a lednice a nejen ona, ale i celý jídelní kout vypadají tak nějak upraveněji. 
Tak to posuďte. Proti gustu žádný dišputát, ale už v prvním díle Organizační série o předsíni jsme si pověděli o slepotě, imunitě a neschopnosti (vědomě, nikoli podvědomě) vnímat vizuální chaos, jemuž jsme prakticky neustále vystaveni. 

Mějte se v přístích dnech krásně a těším se zase u dalšího dílu!

1 komentář:

  1. Haha, syn přichází do puberty a cpe se tak, že jídlo v ledničce se ani neohreje, resp. nevychladi. Takže zkažené jídlo u nás nehrozí😁

    OdpovědětVymazat

Cením si každého milého komentáře a čtenáře blogu ♥
Prodejcům proto děkuji, že neobtěžují ostatní vkládáním "komentářů" s linky na úplně nerelevantní produkty, kterým chtějí dělat reklamu. Takové okamžitě mažu a nahlašuji jako spam.