čtvrtek 25. března 2021

Velikonoční plán

Máme tu druhé a snad už i poslední Velikonoce ve zvláštním režimu. Budou zase poklidnější, ale hezké. Prostě takové, jaké si je uděláme! ♥
Plán sdílím opět pro inspiraci a prosím a zdůrazňuji, modifikujte jej na vaše potřeby. Smyslem je jako vždy rozdělit si celkový objem práce do porcí jednotlivých dní tak, abychom se vyhnuli stresu a ponocování na poslední chvíli. ♥
Dělejte si průběžně poznámky, na co třeba příště budete potřebovat více času, co byste rádi přidali, anebo naopak úplně vyškrtli. Bude to váš plán!

Dávám Vám odkaz na (barevný) list do diáře na poznámky, při tisku nastavte váš stroj na velikost A5, list je ke stažení ZDE.

Jdeme na to!PÁTEK 26.3. / 7 dní do Velikonoc
Jako vždy začneme kávou, to dá rozum. 
Nad ní pak vytvoříme rozesílací seznam přátel a příbuzných, kterým chceme poslat velikonoční přání nebo jarní pozdrav (tip: použijte vánoční nebo loňský velikonoční rozesílací seznam). 
V aktuální situaci přijde vzpomínka každému adresátovi k duhu a pohladí na duší ještě víc, než kdykoli jindy. 
Paralelně si bokem sepíšeme počet pohledů nebo přání. Nebude prostor pro obcházení pošty nebo papírnictví, budeme vyrábět z toho, co dům dá. Pojměte to jednoduše, ale kreativně, bude na to asi čas :)
Když si v trafice pořídíte známky, budete se moct úplně vyhnout pochůzce na poštu. 

Pokud je vaše situace vážnější, jste například v povinné karanténě, nebo kvůli potenciálně ohroženému členu rodiny do trafiky nepůjdete, pak třeba přání vyrobte jen v jednom provedení, co nejvěrněji nafoťte a rozešlete elektronicky. Na svém významu neztratí a bude pořád mnohem vřelejší a osobnější než vygenerovaná nebo zkopírovaná smska, uvidíte!SOBOTA 27.3. / 6 dní do Velikonoc

Promyslete náročnost výzdoby a to jak finanční, tak časovou a manuální. Nepřežeňte to, pamatujte, že v jednoduchosti je síla a střídmá dekorace vynikne více, než ta bohatá a přeplácaná. Do jednodušší výzdoby bude snadnější i zapojit děti, bude to pro ně zase jiný zážitek a setkání s tradicemi. Sledovat, jak jim pak klíčí a roste travička nebo řeřicha v minikvětináčcích ze skořápek, pro ně bude ohromná radost a zábava.

Zvykem je v našich končinách zdobit dveře (věnec), okna a jídelní stůl. Zdobí se květinami, proutím, jarní trávou (osením), perníčky, zápichy do květináčů, důraz se klade na jarní symboly (vajíčka, zajíčci, kuřátka). Nezapomeňte na dostatečné množství vajec a papírové ubrousky a prostírání, pokud si na ně potrpíte. Po loňské zkušenosti si taky raději opatřete droždí hned, nečekejte na poslední chvíli.
Pořiďte pomlázku, případně naplánujte výlet na vrbičky a upletení vlastní.
Pro trochu jarní inspirace zasurfujte na pinterestu nebo instagramu.

Naplánujte i obsah koled, pokud půjdete k někomu pod okna popřát Velikonoce, promyslete i to, jakou s sebou přinesete nadílku a dejte si to na seznam. Dodržujete-li tradici darování spodního prádla nebo ponožek, aby obdarovaného "beránek nepokakal", pak nezapomeňte i na tento druh nadílky, pokud jej bude potřeba odeslat poštou nebo zásilkovou službou, udělte tomuto úkolu nejvyšší prioritu.


Dnešním úkolem tedy bude naplánovat výzdobu a nadílku.


NEDĚLE 28.3. / 5 dní do Velikonoc
Dnes se můžete společně pustit třeba do přípravy těsta na dobré a ihned měkké perníčky, který používáme i na Vánoce*.Těsto je umíchané za okamžik. Zabalte jej do fólie a dejte odpočinout do lednice přes noc. S množstvím nešilte, stačí jeden dva plechy vykrojených svátečních motivů (zajdů, kočiček, kuřátek, oválů...), pár na ozdobu, pár na zub a šmitec ;) 

Dále můžete s dětmi začít pomalu pracovat na velikonočních přáních. Děti se určitě rády ujmou nalepování známek, razítkování ozdobnými razítky, nadepisováním adres atd., úměrně věku.


PONDĚLÍ 29.3. / 4 dny do Velikonoc
Dnes určete celkové množství vajec ke zdobení a rozvrhněte si celý proces foukání, barvení, malování, škrábání atd. do jednotlivých dní. Nebude jich pravděpodobně tolik oproti jiným rokům, ale stejně budete potřebovat zjistit počet, i vzhledem k dalším pokrmům.

Je totiž také čas vymyslet menu na Velikonoce. Dobře promyslete, co budete celé období jíst. Sestavte si menu, prohlédněte recepty z minulých let a sepisujte nákupní seznam. Bohužel nebude možné se spolehnout na rozvážku nákupu až domů, takže seznamu věnujte pozornost, aby vám z něj nevypadla důležitá položka, kvůli které byste třeba později museli znovu vážit cestu do obchodu. To nechceš!, jak se říká.  
Nezapomeňte taky na nápoje (i bombu do sodovkovače nebo spreje na šlehačku), majonézu, mouku, droždí, cukr moučku, máslo a ta vejce, vejce, vejce!
Nevymýšlejte žádné velké speciality, pokud je nemáte v malíčku, nepřidělávejte si stres. Vsaďte na jistotu, zvláště v tomto období.

Začněte také péct perníčky: těsto máte připravené, vykrojené a upečené máte perníčky za půl hodinky, takže žádné stepování u trouby do noci a zabavíte děti!ÚTERÝ 30.3. / 3 dny do Velikonoc
Pokud nejste followery Zónového úklidu (kteří mají mytí oken za sebou), ale jedete podle FlyLady, budete možná chtít umýt jedno či dvě okna, zejména v obýváku. 

Ozdobte dnes perníčky. Přizvěte děti na pomoc, perníčky budou hezčí a veselejší!

Dokončete přípravu zbytku dekorací.STŘEDA 31.3. / 2 dny do Velikonoc
Dnes udělejte větší žehnací úklid dle Velkého pondělí s FlyLady a požádejte dalšího člena rodiny, aby vyklepal koberečky, kusové koberce a předložky, pěkně na kandelábru a rákoskou. Je s podivem, co se z těch pravidelně luxovaných koberců ještě vyklepe!
Vyklepte i rohožku přede dveřmi.ČTVRTEK 1.4. / 1 den do Velikonoc
Dodělejte větší úklid, pokud jste jej včera nestihli celý. Vyměňte ručníky, na WC dejte nějaký jarní veselý toaleťák a vyrazte na lov potravin a surovin na sváteční stůl.

Rozmístěte a upevněte hotové nebo obnovené dekorace, naaranžujte čerstvé květiny.
Na jídelní stůl dejte čistý ubrus a ubrousky/prostírání. Není to nádhera? :)


PÁTEK 2.4. - Velký pátek
Dnes upečte mazanec/beránka. Než se upeče do zlatova, připravte si základní suroviny na vaření na druhý den, ve dvou se to lépe táhne, když si to vemete s partnerem k debatě nebo televizi, máte to za chvilku hotovo. Půjde nejspíš o kvanta cibule a další zeleniny, masa, příloh - to vše může být nakrájeno a připraveno dopředu! Nakrabičkujte si suroviny a uvidíte, jak vám další dny půjde vaření rychle od ruky, úplně jako televizním hvězdám. :)


SOBOTA 3.4. - Sobota velikonoční
Poránu dejte vařit vejce, která se ještě budou barvit a zdobit, nebo přijdou do bramborového salátu, děláte-li.
Začněte vařit a péct. Díky připraveným surovinám by vám to mělo pěkně odsejpat, mně už to přijde jen jako takové relaxační kouzlení :)NEDĚLE 4.4. - Neděle velikonoční 
Pokračujeme ve vaření a pečení (podle situace).
Pokud barvíte vejce kupovanými barvami, dodržujte návod na obalu, pokud chcete něco přírodního a elegantního, zkuste recept Mlsné kočky, mně se osvědčil, vejce jsou krásná. Postupně zchlazená a následně v lednici uchovávaná vejce vydrží 10 dní. 

Návštěvy byste letos měli vynechat, ale pokud si chcete se svými nejbližšími alespoň vyměnit pár pohledů přes sklo a tašky na zápraží, mrkněte na seznam a ujistěte se, že máte s sebou všechno, co jste plánovali: nadílky, pomlázky, dárky, obžerstvení :)Krásné a klidné Velikonoce a hodně zdravíčka přeji! ♥


P.S.:
Schovejte si svůj seznam a založte si ho do své domácí složky (šanonu). Vytvořte si sekci Velikonoce, příští rok se vám seznámek s vlastnoručními poznámkami a postřehy bude hodit jako připravený letecký itinerář :)

 

 

IHNED MĚKKÉ PERNÍČKY

Tyto perníčky nemusíte nechávat odležet 3-4 týdny před svátky jako obvykle, jsou měkké ihned. Peču je ve dvou várkách, první várkou dekoruji a přikládám k přáníčkám nebo dárkům a druhou dělám už hlavně ke konzumaci. Do té první "dekorativní" várky přidávám trochu holandského kakaa, perníčky jsou pak krásně hnědé a v kombinaci s bílou polevou vypadají překrásně.

Suroviny:
400 g hladké mouky
150 g cukru moučky
50-75 g másla
2 vejce
2 lžíce tekutého medu
1 lžička jedlé sody
2 lžičky perníkového koření
1/2 lžičky holandského kakaa
žloutek na potření (bílek schovejte do lednice na pozdější polevu)
moučkový cukr a citron na polevu

Postup: smíchejte všechny suché přísady v misce, v druhé smíchejte vejce s medem, přidejte měkké máslo, vzniklou kašičku postupně zapracujte do sypké směsi a zpracujte na měkké těsto. Není to nijak pracné a trvá to chvilku.
Hotové těsto je měkké a poddajné. Zabalte ho do fólie a nechte odležet v lednici, nejlépe do druhého dne.
Troubu předehřejte na 160°C, připravte si dva plechy na pečení,vyložte je pečícím papírem a zatímco se bude trouba vyhřívat, na pomoučněném vále vyválejte plát těsta asi 0,5 cm silný, vykrajujte tvary a skládejte je na plech s mírnými rozestupy, aby se tvary v troubě nespojily.
Perníčky se pečou asi 8-10 minut a ihned po vytažení z trouby se potírají rozšlehaným žloutkem s kapkou studené vody, aby dostaly krásný lesk.
Pozn. u dekorativních perníčků nezapomeňte dělat dírky jako oka na zavěšení. Já je dělám nejraději brčkem, zkuste to, je to mnohem lepší než špejle, špunt z těsta se lehce vyfoukne ven, dírky jsou jak strojově udělané a při pečení se nezacelí ;)

Poleva: mixérem vyšlehejte 1 bílek, 140 g jemného a několikrát přesátého moučkového cukru a 1 lžičku bramborového škrobu. Po kapkách přidávejte citronovou šťávu tak dlouho, až získáte polotuhou polevu. Neožulte to přesátí, aby se vám neucpávala zdobicí tryska!
Do části bílkové polevy můžete přidat i pidikapku potravinářské barvy, perníčky jsou pak veselejší.
 

1 komentář:

  1. Stejne skvely jako vas vanocni plan, podle ktereho jsem jela uz druhym rokem ;-) Mockrat dekuji! Jana

    OdpovědětSmazat

Cením si každého milého komentáře a čtenáře blogu ♥
Prodejcům proto děkuji, že neobtěžují ostatní vkládáním "komentářů" s linky na úplně nerelevantní produkty, kterým chtějí dělat reklamu. Takové okamžitě mažu a nahlašuji jako spam.