neděle 8. září 2019

Děti, výpomoc a školní příprava

Výpomoc dětí v domácnosti - její rozumná míra (jak to nepřepálit, ani nepodcenit?), stanovení systému, vytvoření rutin a taky motivace - to je velké téma, které vás zajímá, jako snad každého rodiče. Už jsme ho nakousli v minulém dílu, ve kterém jsem představila ranní a večerní rutiny našich kluků.

V tomto pokračování vám poodhalím detaily kolem každodenní školní přípravy našich školáků, a také pár činností ze spektra možné výpomoci nám, rodičům. 
Ale ještě předtím se podívejme na zapojení dětí z trochu jiného úhlu.

Děti už se zpravidla rodí s velkým smyslem pro řád a pořádek, a vybaveni taktéž touhou po nápodobě všeho, co kolem sebe vidí a co se kolem nich děje. Rády už od raného věku tento svůj talent uplatňují. Často k nevelké radosti rodičů, protože do efektivity má takové první úklidové počínání hodně daleko, a zejména matky pak mají málo pochopení a trpělivosti pro činnosti tohoto druhu. Jako bych to neznala :)

Apeluji na vás ale, ve vlastním zájmu nepodléhejte panice a netrpělivosti, neodrazujte děti, jinak hrozí, že si ty malé potvůrky vytvoří takový dojem, že úklid je adult zábava, něco, co není určeno jim a pokud tento dojem ještě podpoříte a umocníte tím, že budete dělat pořádek jen tehdy, pokud spí, jsou venku s tátou nebo u babiček (školce, atd.)., pak budete mít velký problém takto nastavený vzorec v budoucnu přepsat.

Takže, pokud se nechcete rovnou nanominovat do (dlooooouhodobé) funkce provozní Mama Hotelu (otevřeno 24/7), kujte železo, dokud je žhavé a kultivujte dětské nadšení pro zapojení.

Ale co když už je dítě o trochu starší a o nadšení nemůže být řeč? Nikdy není pozdě začít. Adekvátně věku, schopnostem dítěte a jeho preferencím mu vytvořte jeho vlastní okruh zodpovědností, schválně neříkám povinností, a pokud v tom tápete, přidávám takový obecný přehled, ale mějte na paměti, že každé dítě je jiné a to vaše může něco zvládat o dva roky dříve, a stejně tak něco nezvládat nebo negovat, neřešte to - jde o činy, nastavení, nikoli provedení, a přehled je jen inspirace.
Při stanovení takového vlastního spektra možné výpomoci pak používejte selský rozum. V podobných přehledech často vídám položky jako je venčení psů, mytí oken nebo sekání trávy na seznamu povinností dětí často i pod 12 let věku, tomu nejsem úplně nakloněna, je to na individuálním zvážení. Jistě je rozdíl mezi venčením pejska na zahradě nebo louce a v městském parku, kde hrozí kolize s jiným, větším, divokým psem (nebo jeho majitelem), stejně tak bude rozdíl v umývání oken v bungalovu a 5. patře paneláku, a takové vynášení odpadků také probíhá jinak v oploceném rodinném domě a jinak v městském paneláku na Jižním městě, kde dítě může stresovat už jen samotná jízda výtahem (ostatně do deseti let věku by ani správně obsluhovat výtah nemělo), takže to zkrátka zvažte. 
Podobně taky nelze nechat batole, aby ordinovalo po dřevěné plovoučce s vodou nacucaným mopem, protože nedokáže ždímat (a ani to nepovažuje za důležité), vykládalo z myčky ostré nože nebo porcelán po babičce (i když by chtělo). 
Snažte se najít pro každou takovou činnost nějakou uspokojivou alternativu, tak, aby se vlk nažral a koza (podlaha, porcelán i dítě) zůstaly pokud možno vcelku.
V každém případě je potřeba připravit dítěti takové prostředí, které bude jeho zájem, schopnosti a sebevědomí rozvíjet a podporovat, nikoli potlačovat a ubíjet.


Ve zdánlivém rozporu s výše uvedeným nepovažuji však takovou výpomoc v pravém slova smyslu za prioritu. Alespoň ne v mladším věku. Tou  je příprava do školy (pochopitelně) a péče o vlastní věci. Proč? Protože k čemu mi bude pravidelně luxovaný koberec a vykládaná myčka v rámci domácích povinností, když dítě bude jinak lempl, který po sobě neuklidí talíř a jeho pokoj bude jeden velký chlív? 
Přijde mi proto lepší vést děti k odpovědnosti jiným směrem. Pokud se už od útlého věku naučí po sobě uklízet hračky, špinavé oblečení, nádobí, ustelou si svoji postel, srovnají svůj pár bot v předsíni a pověsí si svoji bundu, hned ubyde v domácnosti chaosu. Když se naučí oplachovat po sobě poplivané umyvadlo, používat štětku na wc, utřít rozlité, vysát vysypané atd., bude doma pořádek a já budu spokojená matka a ráda si je nechám doma klidně do jejich třiceti ;)
Vedeme tedy děti k tomu, aby uklízely především po sobě, a vybrané domácí práce jako je například luxování nebo utírání prachu, dělaly především ve svém pokoji. Smyslem není, aby dítě bylo jakási pomocná pracovní síla, i když by se to leckdy hodilo, ale aby si vytvořilo návyk starat se o sebe, své teritorium a věci v něm.


Kromě svých ranních a večerních rutin tedy naše děti pomáhají takto:
- uklízejí nádobí do myčky
- párují a skládají vyprané ponožky, třídí slipy podle velikosti na bráchovy a svoje
- skládají si větší kusy oblečení a uklízejí do skříně
- pomáhají roztřídit a vynést odpad
- vysávají v pokojíku a taky příručním vysavačem pod jídelním stolem a v okolí PC stolku, kde drobí
- hrají si s kocourem a krmí ho (úklid kočičí toalety je stále v režii nás dospělých, u předchozího kocourka to bylo i krmení, ze specifických důvodů vyplývajících z jeho zdrav. stavu).
- uklízejí po sobě v autě 
- zalévají kytky


Pozn.: Improvizujte a překreslete v přehledu kočku na psa, přelepte fotkou vašeho zvířete, případně jiným obrázkem představující jinou rutinu nebo úkon.
Tato pomoc je koncipována jako příležitostná, jejím provedením či splněním nic nepodmiňujeme, ani nepožadujeme plnění v nějaký konkrétní den, ale jako rodiče akcentujeme, že splnění a odškrtnutí jakéhokoli z těchto úkolů má pro nás všechny určitý pozitivní dopad (na dobu odchodu ven, množství společně tráveného času, hry, pohádky atd.).


A jak vypadá příprava našich školáků?
- po návratu ze školy musí vybalit školní batoh, zejména zbytky svačiny a láhve s pitím je třeba hned odevzdat na kuchyňskou linku
- udělat úkol
- dát podepsat žákovskou
- připravit si batoh na druhý den
- připravit si oblečení na druhý den

U mladšího (letos prvňáka) probíhá vše zatím za asistence nás rodičů, přehled slouží zejména proto, aby dítě vědělo, co má následovat a odpadly zbytečné dotazy a diskuse. Vizualizace takového to-do listu pomocí obrázků je potom pro obě strany příjemnější, než opakování dokola ve stylu gramofonové desky, vřele doporučuji!

Finální a samostatnou minikapitolou je pak nedělní příprava, ve které má své pevné místo:
- mytí vlasů
- čištění uší
- stříhání nehtů
- chystá se oblečení a batoh na pondělí

Cokoli z toho se, pochopitelně, dělá i podle potřeby, ale nedělní podvečer slouží k tomu, aby se rozvrkočený potomek trochu uklidnil a naladil, a především do nového týdne vstával s dobrým pocitem, že je všechno v cajku a nic ho nezaskočí. Pondělní rána a vůbec přelom týdne bývají stres a dobrá příprava je příjemná kotva i pro dospělého, co si budem povídat ;)

Pro tentokrát vše, budu se těšit na vaše otázky, tipy či poznámky, a přikládám pdf našich rutin k domácímu výtisku a zalaminování, + rozvrh hodin na nový školní rok - viz odkaz níže:


ŠKOLNÍ PŘÍPRAVA
POMÁHÁM DOMA
ROZVRH HODIN

P.S.: článek je ze září 2016, je pouze zaktualizován o některé údaje a posunut "nahoru", aby posloužil i novějším čtenářům blogu.

4 komentáře:

 1. Ahojky, jak to vypadá s pokračováním organizační série? Jsem teda ve skluzu, ale ráda si pročítám, co ještě mě čeká 😅. A taky bych chtěla poprosit, jestli by šlo udělat listy na úpravu i dalších místností, nejen zádveří. Pěkně jsem si tam napsala, co koupit, přivrtat, opravit a takhle bych postupně chtěla projít celý dům 😉

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Organizační série (OSER :) je na webu zde: s oteplováním se začalo rozcházet tempo a možnosti ostatních, někdo chtěl zvolnit, někdo zase zrychlit, takhle to máte pohromadě na webu a tempo si můžete určit sami. :)
   Ty listy můžu připravit, nedošlo mi, že tam je vlastně nadpis přesíň, měla jsem za to, že to je univerzál (aneb proč bych si to dělala jednodušší) :D

   Vymazat
  2. odkaz na web: https://www.terapiedomova.cz/organizacni-serie

   Vymazat
 2. Čauky. Přesně s tebou souhlasím a nejhorší je ještě uklízet hračky pro děti resp. po dětech :D Taky si za to můžu sama, že jich kupuju tolik. To my za našich let jsme jich tolik ani neměli :D Pokračuj ve své tvorbě je to pro mě terapie :)

  OdpovědětVymazat

Cením si každého milého komentáře a čtenáře blogu ♥
Prodejcům proto děkuji, že neobtěžují ostatní vkládáním "komentářů" s linky na úplně nerelevantní produkty, kterým chtějí dělat reklamu. Takové okamžitě mažu a nahlašuji jako spam.